Gjatë vizitës së tij në Bregun e Fildishtë, Presidentit francez Emmanuel Macron iu dha titulli i udhëheqësit tradicional për ditëlindjen e tij të 42-të, njoftojnë media franceze.

Macron në Abidjan iu dha këtij titulli nga kryetari Robert Deugrré Mambré.

“Emri që udhëheqësit tradicionalë dhe fetarë më kanë kërkuar të j’jap është Nzekuale, ose ai që përfaqëson paqen dhe qetësinë. Ai që është në kërkim të paqes, i cili punon për paqen me veprat e tij,” tha Mambré.

Ai njoftoi se Macron ishte tani, tha ai, një “shef tradicional” me traditën origjinale të vendit.

Kreu i shtetit francez mori gjithashtu veshjen tradicionale të “Shefit”.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re