Një bandë kriminale që kultivonte kanabis është çmuntuar nga policia greke një ditë më parë (13 qershor) dhe në pranga kanë rënë 5 persona, mes tyre 2 shqiptarë.

Siç doli nga hetimi, organizata kriminale kishte një strukturë hierarkike dhe anëtarët e saj kishin role të dallueshme, përkatësisht:

39-vjeçari shqiptar Genti Kutra alias Genti Llapi alias Jorgo Talo, ishte përgjegjës për financimin dhe ngritjen e kultivimit të fidanëve të kanabisit, gjetjen e fuqisë punëtore të nevojshme, koordinimin dhe furnizimin e saj për kultivimin dhe vjeljen e kanabisit dhe koordinimin e trafikimit të mëtejshëm të sasive të prodhuara.

27-vjeçari grek Jorgos Makos, ishte i ngarkuar me mbikëqyrjen dhe kontrollin e të korrave, si dhe vjeljen e sasive të prodhuara,

70-vjeçari shqiptar Agim Kutra ishte përgjegjës për ruajtjen dhe ruajtjen e sasive të prodhuara të kanabisit.

58-vjeçari gjeorgjian Gigla Devadze ishte përgjegjës për instalimin elektrik, mbikëqyrjen e kultivimit dhe kontrollin teknik të plantacionit, si dhe për vjeljen, ruajtjen dhe ruajtjen e sasive të prodhuara dhe

43-vjeçari gjeorgjian Irakli Vasadze, kishte marrë përsipër kontrollin dhe kujdesin e të korrave.

Siç theksohet në njoftimin e Policisë greke, nga metodologjia e veprimit, infrastruktura profesionale e organizatës, kapaciteti i laboratorit të pajisur plotësisht për kultivimin e fidanëve të kanabisit me metodën hidroponike, vlerësohet se të ardhurat e paligjshme të grupit kriminal do të arrinin në të paktën 1.000.000 euro.

Në kontrollet e kryera në banesa në Malakasë, Hipokrat Politia dhe Kapandriti, ku anëtarët e unazës kishin instaluar laboratorin e pajisur plotësisht për kultivimin e fidanëve të kanabisit me metodën hidroponike, si dhe në shtëpitë e tyre, u gjetën: dhe konfiskuan:

45 kg dhe 730 g. kanabis i papërpunuar,

1575 fidanë kërpi,

8 kg e 300 g. lloj  kanabisi,

0.8 gram kokainë

pistoletë dhe karikator me 7 fishekë,

shuma 52720 euro dhe 3100 lekë shqiptare,

8 makina,

2 motoçikleta,

11 celularë,

5 peshore precize,

kamera sigurie,

kartë identiteti false dhe

pajisjet laboratorike

Sipas hetimeve. 39-vjeçari njihet nga autoritetet për vjedhje dhe grabitje, si pjesëtar i një organizate kriminale.

Të arrestuarit janë dërguar në prokurorinë kompetente.

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re