Enkelejd Alibeaj: Do ta marrim me forcë Ramën, nëse nuk vjen në komision hetimor

alibeaj.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Nënkryetari i PD-së Enkeled Alibeaj foli në cilësinë e kryetarit të komisionit hetimor për zgjedhjet.

Ai tha se është detyrim moral i kryeministrit Rama për tu paraqitur në komision, dhe detyrimi i organeve të policisë për ta sjellë me forcë nëse do të jetë nevoja.

I pyetur në emisionin “Frontline”: “Nëse kryeministri nuk vjen do ta ushtroni opsionin për ta thirrur me forcë?”, Alibeaj u përgjigj: “Besoj që një shtetar e ka një detyrim moral. Besoj që e ka për detyrim etik, moral, që nevojës, kërkesës, fakteve që ka shkelur ligjin, të vijë dhe të përballet me të. 

Thirrja për tu dëshmuar që nëse nuk e zbaton dëshmitari, është detyrim i organeve të policisë për ta sjellë”.

Për ndryshime të Reformës Zgjedhore do të duhet të bëhen me komisione të përbashkëta dhe jo vetëm partiake, por duke thirrur ekspertë, duke marrë për bazë rekomandime të ODIHR-it”, tha Alibeaj.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë