Sieglinde Schopf përqafoi për herë të fundit Hannes, me të cilën ishte martuar për gati 50 vjet, përpara se të hipte në një tren të vendpushimit të skive në Tirol, Austri, në mars të vitit të kaluar.

Disa javë më vonë, 72-vjeçari u infektua me virusin Corona dhe vdiq në spital, i vetëm.

“E gjithë bota ime është shembur”, tha Schopf, e cila e bindi burrin e saj të shkonte në Ischgl, duke mos ditur që vendi do të bëhej një nga vatrat e Evropës të virusit Corona.

“Unë nuk mund ta fal veten, pasi e dërgova atë drejt vdekjes”.

Një vit më vonë, padia e saj është një nga dhjetë të paraqitura nga prokurorë nga Austria dhe Gjermania duke kërkuar dëmshpërblim. Ata pretendojnë se autoritetet austriake nuk reaguan mjaft shpejt ndaj shfaqjes së virusit Corona në Ischgl dhe vendpushimet e tjera të skive.

Më shumë se 6,000 njerëz nga 45 vende pretendojnë të jenë infektuar në dimër, shumica në Ischgl, ku turistët e pakujdesshëm vazhduan të skijojnë, të dehen dhe të festojnë ndërsa virusi u përhap. Proceset gjyqësore po mblidhen nga shoqata austriake për të drejtat e konsumatorit VSV.

Një gamë e gjerë e proceseve gjyqësore

Schopf beson se burri i saj, një gazetar në pension dhe skiator i pasionuar që nga fëmijëria, u infektua gjatë një evakuimi të një autobusi, u fut në një automjet me turistë të tjerë në panik, të cilët teshtinin dhe kolliteshin për tre orë.

Kur gruaja e tij thirri në 13 mars për t’i thënë se Kancelari Sebastian Kurz sapo kishte deklaruar karantinë për Ischgl, “ata ishin akoma në vendpushimet e skive,” i tha ajo AFP.

E veja tani po padit Austrinë për 100,000 euro si kompensim për vdekjen e burrit të saj.

Të tjerët po kërkojnë gjithashtu qindra mijëra euro pasi u infektuan në vendpushimet austriake të skive.

Gjykata duhet të fillojë shqyrtimin e padive në shtator, sepse seancat fillestare në prill u shtynë për shkak të karantinës, njoftoi VSV.

Më shumë procese gjyqësore po përgatiten, përfshirë nga Belgjika, Hollanda, Britania dhe Zvicra, tha drejtori i VSV Peter Kolba.

“Ata janë me një spektër shumë të gjerë, nga vdekjet te rastet e COVID-it të gjatë me dëmtime të përhershme të mushkërive,” tha ai.

Nga 6,000 njerëz që raportuan në VSV sepse u infektuan, 5 përqind vuanin nga simptoma afatgjata, duke përfshirë dhimbje koke, çrregullime të gjumit dhe gulçim. 32 njerëz vdiqën.

Një komision i pavarur ekspertësh që heton infeksionin tha në një raport të lëshuar në tetor se zyrtarët lokalë kishin “reaguar shumë vonë” dhe kishin kryer “lëshime serioze” pasi autoritetet islandeze i paralajmëruan ata më 5 mars se disa njerëz ishin pozitivë për virusin Corona.

Që nga 8 marsi, një ditë pasi pronari i një lokali në Ischgl doli pozitiv për koronavirusin, “një vlerësim i saktë duhet të kishte çuar në mbylljen e bareve, ndalimin e teleferikëve dhe organizimin e rregullt të nisjeve të turistëve nga Ischgl “, thuhet në raport.

Në vend të kësaj, skijimi dhe argëtimi vazhduan deri në 13 mars.

Autoritetet mohojnë se ata reaguan shumë ngadalë.

Katër zyrtarë, përfshirë kryebashkiakun Werner Kurz, janë nën hetim nga zyra e prokurorit të Innsbruck.

Mësimet e përfituara

Rivendosja e reputacionit të Ischgl është e një rëndësie të madhe për Andreas Steibl, drejtorin e bordit vendor të turizmit.

“Prioriteti ynë numër një është shëndeti, sepse kemi nxjerrë një mësim,” tha Steibl.

Një zyrtar rajonal i agjencisë shëndetësore konfirmoi se Ischgl “praktikisht nuk ka asnjë rast” të COVID-19 që nga karantina vitin e kaluar.

Meqenëse sezoni i dimrit dështoi për shkak të pandemisë, fshati me rreth 1,500 banorë që jetojnë me turizmin shpreson të mbushë hotele dhe restorante këtë verë.

Vitin e kaluar, turistë nga e gjithë Evropa u dyndën në Alpet Austriake, shumë në vend të ishujve të zakonshëm grekë dhe spanjollë.

Por Manfred Kaiser, 84 vjeç, tha se ata ndiheshin shumë të sigurt në Ischgl sepse “të gjithë janë të kujdesshëm tani”.