Skip to content

Epilogu i tmerrshëm i tërmetit në Afganistan

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Talibanët po bëjnë thirrje për ndihmë ndërkombëtare pas një tërmeti shkatërrues me magnitudë 6.1 shkallë të Rihterit që shkatërroi një pjesë të vendit.

Sipas shifrave të fundit nga BBC, më shumë se 1000 njerëz janë vrarë dhe të paktën 1500 janë plagosur, por një numër i panjohur janë varrosur në rrënoja, me frikën se numri i të vdekurve mund të jetë shumë më i lartë.

Tërmeti preku provincën juglindore të Paktikas dhe OKB-ja po përpiqet të sigurojë strehim emergjent dhe ndihmë ushqimore.

Por përpjekjet e shpëtimit pengohen nga reshjet e dendura të shiut dhe mungesa e fondeve.

Helikopterët janë të përfshirë në përpjekjet e shpëtimit për të transportuar të lënduarit dhe për të ofruar ilaçe dhe ushqime, tha zyrtari i Ministrisë së Brendshme Salahuddin Ajubi.

“Numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet pasi disa fshatra janë në zona të thella malore dhe do të duhet pak kohë për të mbledhur të dhëna.”

Të mbijetuarit dhe shpëtimtarët i thanë BBC-së për fshatrat e shkatërruar plotësisht pranë epiqendrës së tërmetit, rrugët e shkatërruara dhe frikën se numri i të vdekurve do të rritet më tej.

Tërmeti më vdekjeprurës që ka goditur vendin në dy dekada është një sfidë e madhe për talebanët, të cilët e rifituan pushtetin vitin e kaluar pas rënies së një qeverie të mbështetur nga Perëndimi.

Afganistani është në mes të një krize humanitare dhe ekonomike dhe Abdul Qahar Balkhi, një zyrtar i lartë i talebanëve, tha se qeveria nuk është në gjendje financiarisht t’i ndihmojë njerëzit në masën e nevojshme.

“Ndihma duhet të rritet shumë, sepse ky është një tërmet shkatërrues që vendi nuk e ka përjetuar në dekada”, shtoi ai.

Udhëheqësi i Kombeve të Bashkuara, António Guterres tha se agjencia ishte plotësisht e mobilizuar për shkak të katastrofës. Ekipet shëndetësore, furnizimet mjekësore, ushqimi dhe strehimoret e urgjencës janë në rrugën e tyre për në zonën e tërmetit, thanë zyrtarët e OKB-së.

Fotot në mediat afgane tregojnë shtëpi të kthyera në rrënoja ndërsa trupat e mbështjellë me batanije shtrihen në tokë.

Tërmeti llogaritet më vdekjeprurësi që nga viti 2002.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë