Njëzet e pesë persona janë plagosur pasi një anije u përmbys në një kantier detar të Edinburgut.

Shërbimi Skocez i Ambulancës tha se 15 persona janë dërguar në spital dhe 10 persona janë trajtuar në vendin e incidentit në Imperial Dock, Leith.

Një incident i madh u deklarua pasi anija kërkimore Petrel u zhvendos nga vendi i saj në një dok të thatë.

Njerëzve u është kërkuar të mos marrin pjesë në A&E në Infermierinë Mbretërore të Edinburgh (ERI) përveç nëse është një emergjencë.

Fotot e postuara në rrjetet sociale tregojnë anijen 3000 tonëshe të mbështetur në një kënd 45 gradë.

Shërbimi i Ambulancës Skoceze tha se ishte thirrur për incidentin në orën 08:29 dhe dërgoi 15 pacientë në spital – 11 në Infermierinë Mbretërore të Edinburgut dhe katër në Spitalin e Përgjithshëm Perëndimor.

Dhjetë persona të tjerë u trajtuan në vendngjarje, tha një zëdhënës.

Shërbimi tha se kishte dërguar në vendngjarje pesë ambulanca, një ambulancë ajrore, tre ekipe traumatike, një ekip operacionesh speciale, tre njësi të ndihmës mjekësore dhe një mjet transporti pacientësh.

BBC raporton se një person është në operacion në një sallë operacioni në ERI.

Jacquie Campbell, shefi i shërbimeve akute në NHS Lothian, tha: “Duke pasur parasysh presionin e pritshëm në vend, ne i nxisim njerëzit të mos marrin pjesë në A&E në Infermierinë Mbretërore të Edinburgut nëse nuk është një emergjencë.”

NHS Lothian ka këshilluar njerëzit e tjerë që kërkojnë kujdes urgjent të kontaktojnë mjekun e tyre të përgjithshëm ose të telefonojnë NHS 24.
Burimi: Ora News

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re