Home BOTA Erdoğan bisedë telefonike me Zelenskyy-n: “Dëshira më e madhe” e Turqisë është vendosja e paqes në Ukrainë

Erdoğan bisedë telefonike me Zelenskyy-n: “Dëshira më e madhe” e Turqisë është vendosja e paqes në Ukrainë

0
Erdoğan bisedë telefonike me Zelenskyy-n: “Dëshira më e madhe” e Turqisë është vendosja e paqes në Ukrainë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, kanë realizuar një bisedë telefonike në të cilën diskutuan zhvillimet e fundit në luftën e vazhdueshme Rusi-Ukrainë.

“Duke theksuar se tryeza e negociataave duhet të mbahet e hapur pasi zgjidhja mes Ukrainës dhe Rusisë do të arrihet vetëm përmes diplomacisë, presidenti Erdoğan deklaroi se Turqia është e gatshme të japë çdo mbështetje, përfshirë lehtësimin dhe ndërmjetësimin në Procesin e Istanbul-it”, njoftoi Drejtoria Turke e Komunikimeve.

Më tej, thuhet se Erdoğan theksoi se dëshira më e madhe e Turqisë është vendosja e paqes në Ukrainë dhe se Turqia vazhdon të punojë në planin e Kombeve të Bashkuara (OKB) që synon të sigurojë që drithërat e Ukrainës të arrijnë tregjet botërore.

Presidenti turk gjithashtu falënderoi presidentin ukrainas për urimin e Bajramit që Zelenskyy e bëri në gjuhën turke në një video-mesazh me rastin e Kurban Bajramit.

Burimi: AA

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë