Presidenti turk deklaroi se ka udhëzuar ministrin e Jashtëm që të shpallë persona non-grata dhjetë ambasadorë për deklaratën e tyre rreth rastit në vazhdim të biznesmenit Osman Kavala.

Ambasadorët që kërkuan lirimin e Kavala-s “ose duhet të kuptojnë Turqinë ose duhet të largohen”, deklaroi Recep Tayyip Erdoğan në një ceremoni në provincën qendrore Eskişehir.

Ambasadat e SHBA-së, Gjermanisë, Danimarkës, Finlandës, Francës, Holandës, Suedisë, Kanadasë, Norvegjisë dhe Zelandës së Re kishin ndarë një deklaratë në rrjetet sociale duke kërkuar lirimin e Kavala-s, duke pretenduar se rasti ka hedhur hije mbi demokracinë dhe sundimin e ligjit në Turqi.

Më herët, Ministria e Jashtme turke kishte thirrur ambasadorët e këtyre vendeve, duke i akuzuar ata për ndërhyrje në gjyqësorin turk.

Kavala u arrestua fillimisht për akuza penale në lidhje me protestat Gezi të vitit 2013, një numër i vogël demonstratash në Stamboll që më vonë u shndërruan në protesta mbarëkombëtare që lanë të vdekur tetë protestues dhe një oficer policie.

Biznesmeni më vonë u dërgua në paraburgim nga një gjykatë e Stambollit në kuadër të hetimit për grushtin e dështuar të shtetit të vitit 2016 në Turqi, ndërsa prokurorët e akuzuan atë për spiunazh.

Organizata Terroriste FETO orkestroi grusht shtetin e dështuar të 15 korrikut 2016, në të cilin ranë 251 dëshmorë dhe mbi 2.200 persona u plagosën.

Turqia akuzon FETO-n për fushatën e saj të gjatë për të përmbysur shtetin përmes infiltrimit të ithtarëve të saj në institucionet turke, veçanërisht në ushtri, polici dhe gjyqësor.