Erdogan: Me Biden në Glasgow për F-35

h_55868857.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të mërkurën se problemet me programin e avionëve F-35 do të jenë tema kryesore e takimit të tij me presidentin amerikan Joe Biden në Glasgow.

Turqia, prodhuesi dhe blerësi i avionëve F-35, u përjashtua nga programi F-35 për shkak të blerjes së sistemit të mbrojtjes raketore S-400 të prodhimit rus, raporton Reuters.

Ankaraja zyrtare pretendon se dëbimi i saj ishte i padrejtë, sepse kërkoi dëmshpërblim për investimin e 1.4 miliardë dollarëve në program.

Avionët F-16 në këmbim të F-35?

Erdogan tha se Uashingtoni i kishte ofruar Ankarasë një paketë F-16 dhe komplete modernizimi në këmbim të investimit të Turqisë në programin e avionëve luftarakë F-35, por Shtetet e Bashkuara më vonë thanë se nuk i kishin ofruar një plan të tillë financiar.

“Informacioni që morëm është se ka një lloj plani pagese me ta,” citoi Anatolia të thoshte Erdogan.

“Nëse kjo është e vërtetë apo jo, do ta zbulojmë prej tyre. Do të ishte mirë që unë të flisja për këtë me Biden në nivelin më të lartë”, tha Erdogan.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë