Presidenti turk Erdogan i tha Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel se pozicioni që Bashkimi Evropian në mosmarrëveshjen midis Greqisë dhe Turqisë në Mesdheun lindor ishte një provë e sinqeritetit të saj dhe bëri thirrje që ajo të ishte e paanshme.

Turqia dhe Greqia janë në mosmarrëveshje rreth rezervave të gazit natyror në nëndetin mesdhetare lindor dhe sovranitetit mbi ato ujra.

Komentet dhe hapat provokues nga politikanët evropianë nuk do të ndihmojnë në arritjen e një zgjidhjeje, i tha Erdogan Michel-it, siç raportohet nga zyra e tij.

“Presidenti Erdogan ka thënë se pozicioni i BE në Mesdheun lindor do të jetë një provë sinqeriteti nga perspektiva e ligjit ndërkombëtar dhe paqes rajonale,” tha zyra e presidentit turk në një deklaratë.

Lehtësoni tensionin

“Presidenti Erdogan u ka bërë thirrje institucioneve të BE dhe vendeve anëtare të veprojnë me përgjegjësi dhe të qëndrojnë të drejtë, të paanshëm dhe objektiv ndaj të gjitha çështjeve rajonale, veçanërisht Mesdheut lindor,” shtoi deklarata.

Mishel tha të premten se udhëheqësit e BE do të takohen 24-25 shtator për të vendosur mbi një qasje “shkop dhe karrotë ” ndaj Turqisë dhe propozoi një konferencë shumëpalëshe që synonte lehtësimin e tensioneve në Mesdheun lindor.

BE ka kritikuar vazhdimisht Turqinë për eksplorimin e fushave të gazit pranë ishujve grekë Kasteloriza, Rodos dhe Kretë.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel foli në telefon me Erdogan të dielën, tha një zyrtar i BE.

Eksplorimi i gazit

Michel theksoi rëndësinë e de-përshkallëzimit të tensioneve në Mesdheun lindor dhe i bëri thirrje Ankarasë “të përmbahet nga aktivitetet që ushqejnë tensionet”, shtoi burimi evropian.

Në gusht, Turqia dërgoi anijen e saj kërkimore “Oruc Reis”, të shoqëruar nga anije luftarake, në ujërat e diskutueshme midis Qipros dhe ishujve grekë Kastelloriza dhe Kretë.

Ajo ka zgjatur misionin e saj të kërkimit të gazit për herë të tretë në një muaj.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re