Erdogan njoftoi aksion të ri turk në veri të Sirisë

w_57202279.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se vendi i tij do të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm në Siri sa më shpejt të jetë e mundur pas sulmit të fundit nga dega siriane e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), i cili vrau dy policë turq.

Sipas Daily Sabah, Erdogan foli pas takimit të kabinetit, duke theksuar “vendosmërinë e Turqisë për të eleminuar kërcënimin e YPG (Njësia e Mbrojtjes së Popullit)”.

“Ne nuk kemi më durim. Turqia është e vendosur të eliminojë kërcënimet që vijnë nga veriu i Sirisë, ose me forcat që janë aktive atje, ose vetëm me mjetet e tyre,” vuri në dukje presidenti turk.

Ministria e Brendshme e Turqisë tha të dielën se dy policë turq u vranë dhe dy të tjerë u plagosën pas një sulmi në Azaz, në veri të Sirisë, i akuzuar nga dega siriane e PKK.

Thuhet se anëtarët e YPG / PKK sulmuan automjetin e blinduar me një raketë të drejtuar në zonën e operacionit “Mburoja e Eufratit”, shtoi Ministria e Punëve të Brendshme.

Fillimisht u raportua se një polic vdiq menjëherë pas sulmit dhe se tre u plagosën, por njëri prej tyre më vonë iu nënshtrua plagëve të tij.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë