Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, u ka bërë thirrje palëve që nënshkruan javën e kaluar marrëveshjen për të zhbllokuar eksportet e grurit të Ukrainës në Detin e Zi të respektojnë dhe zbatojnë paktin.

“Presim që të gjithë të marrin zotërimet e nënshkrimeve të tyre dhe të veprojnë në përputhje me përgjegjësitë”, tha presidenti Erdoğan në një intervistë për TRT.

“Me këtë marrëveshje, efektet në krizën globale të ushqimit, që po arrin dimensione serioze, do të fillojnë të lehtësohen”, shtoi ai.

Të premten, Turqia, Kombet e Bashkuara (OKB), Rusia dhe Ukraina nënshkruan marrëveshje për të vazhduar eksportin e grurit përmes porteve ukrainase Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny, pas disa muajsh bllokadë për shkak të luftës së Rusisë ndaj Ukrainës.

Në kuadër të marrëveshjes, një qendër e përbashkët koordinimi është krijuar në Istanbul për të kryer inspektime në hyrjet dhe daljet e porteve, si dhe për të garantuar siguri të rrugëve.

Duke iu referuar sulmit rus të fundjavës në portin Odesa, presidenti Erdoğan tha se sulmi “hidhëron” Turqia duke shtuar se “një dështim këtu do të vepronte kundër të gjithëve”.

Burimi: AA

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re