Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe mbreti Saudit Salman biseduan në telefon për marrëdhëniet dypalëshe, biseda e dytë midis dy udhëheqësve në më pak se një muaj.

Në një deklaratë të shkurtër të martën, Zyra Turke e Komunikimit tha se të dy udhëheqësit diskutuan çështje që prekin të dy vendet dhe “hapat që duhen marrë për bashkëpunimin e mëtejshëm”.

Turqia po kërkon të përmirësojë lidhjet me Arabinë Saudite pas një krize të shkaktuar nga vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018 në konsullatën Saudite në Stamboll, i cili u likuidua nga një ekip saudit.

Arabia Saudite nisi një bojkot jozyrtar të produkteve turke vitin e kaluar, në përgjigje të asaj që ata shpjeguan se ishte nga qëndrimi armiqësor i Ankarasë, i cili rrëzoi tregtinë e të dy vendeve me 98 përqind.

Zëdhënësi i Erdoganit Ibrahim Kalin tha muajin e kaluar se Presidenti turk dhe Mbreti Salman patën një “bisedë të mirë telefonike” dhe se ministrat e jashtëm të Turqisë dhe Arabisë Saudite kishin rënë dakord të takoheshin.

Bisedimet e së martës pasuan një ditë përpara një takimi të zyrtarëve turq dhe egjiptianë në Kajro, një hap tjetër në përpjekjet e Turqisë për të përmirësuar marrëdhëniet me aleatët e SHBA.

Turqia njoftoi në mars se kishte filluar bisedimet me Kajron për të përmirësuar marrëdhëniet, të cilat u shembën pasi Presidenti i zgjedhur në mënyrë demokratike Mohamed Morsi, i cili ishte udhëheqësi i Vëllazërisë Myslimane dhe afër Turqisë, u rrëzua nga pushteti në 2013 nga një grusht shteti ushtarak.

Përpjekjet për të forcuar diplomacinë rajonale janë nxitur gjithashtu nga normalizimi i marrëdhënieve midis Egjiptit dhe Katarit, pas një bllokade katër-vjeçare të vendosur nga Doha në Egjipt, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite dhe Bahreini.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re