Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Alpinistët e dobët të udhëhequr në malin Everest nga drejtues ekspeditash të papërvojë po shkaktojnë probleme, tha një udhërrëfyes malor me përvojë pas një prej sezoneve më vdekjeprurëse të ngjitjeve në vitet e fundit në malin më të lartë në botë, duke mbështetur idenë e rregullave më të rrepta për pushtimin e Everestit.

Të paktën 12 alpinistë kanë vdekur dhe pesë janë zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur në malin 8849 metra të Everestit gjatë sezonit kryesor të ngjitjeve të sapombaruar të këtij viti, më vdekjeprurësi që nga një tërmet që shkaktoi një ortek në 2015 që vrau 18 njerëz.

Klientët më të dobët me operatorë më pak me përvojë janë pjesë e problemit, tha në kryeqytetin e Nepalit, Katmandu, Guy Cotter, një udhërrëfyes i njohur i Zelandës së Re, i cili ka ngjitur Everestin pesë herë.

Klientët duhet të kenë një standard minimal ngjitjeje me ngjitje të mëparshme të provuara përpara se të vijnë në Everest, shtoi Cotter.

Tre alpinistë vdiqën kur akulli u shemb mbi ta në pjesën e poshtme të malit në prill, dhe të tjerët që vdiqën iu nënshtruan sëmundjes ose rraskapitjes, thanë zyrtarët qeveritarë përgjegjës për sektorin.

Nepali rregullon ngjitjen e Everestit dhe majës tjetër të Himalajeve, duke këmbëngulur që të gjithë të marrin një leje, por Cotter thotë se drejtuesit e ekspeditës që çojnë klientët në mal duhet të plotësojnë standardet minimale të pajisjeve dhe personelit.

Ka shumë operatorë që çojnë klientët në Everest, por nuk e kuptojnë se si të shmangin incidentet, dhe kur gjërat shkojnë keq, ata nuk kanë procedura për t’u marrë me problemin, tha Cotter.

Bigyan Koirala, një zyrtar i ministrisë së turizmit që mbikëqyr ngjitjen, tha se qeveria po shqyrtonte rregullore shtesë, por nuk dha detaje. Nepali ka lëshuar një rekord 478 leje Everesti këtë vit, dhe qindra njerëz kanë arritur majën.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re