Aktivistja Evi Kokalari ka deklaruar se do të shkëputet nga jeta politike në Shqipëri.

 

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ajo thekson se me krijimin e kryesisë së re të Partisë Demokratike, puna e saj përfundon këtu, duke treguar se do t’i rikthehet jetës së saj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 

“Urime kryesisë së re të PD. Besoj se shumë janë dakord me mua kur them se puna ime në Shqipëri mbaron këtu dhe si e tillë, do ti kthehem jetës time të përditshme në Amerikë, biznesit, politikës dhe miqve. Gjithsesi një gjë nuk ndryshon; fakti që vetëm një PD vërtet konservatore do ta nxjerr Shqipërinë nga moçali i korrupsionit. Një PD e qendrës apo e qendrës së djathtë, do të jetë thjeshtë një vazhdimësi e asaj që kemi njohur dekadën e fundit, dhe do ngelet një parti e pazareve. Në kundërshtim, një PD e parimeve konservatore do të fokusohet tek populli dhe Shqipëria, dhe jo tek xhepat e saja. Duke shpresuar për më të mirën, Suksese të mëtejshme dhe Zoti ju bekoftë të gjithëve”, shkruan Kokalari.