Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Plumba nga dy armë të ndryshme u gjetën në trupin e John Lennon gjatë autopsisë, gjë që tregon se mund të ketë pasur dy vrasës të legjendës së Beatles, në dhjetor 1980.

Autori britanik David Whelan pretendon se dy lloje plumbash janë përdorur për të vrarë Lennon, 40 vjeç, gjë që mbështet teorinë se kishte një sulmues të dytë.

Siç raporton gazeta britanike Daily Mail, autori dhe producenti televiziv nxori në dritë të dhënat zyrtare që tregojnë për herë të parë se dy lloje të ndryshme plumbash janë hequr nga trupi i pajetë i legjendës së muzikës pasi u qëllua për vdekje në 8 dhjetor 1980.

Për tre vjet, Whelan heton se si u vra Lennon, duke zbuluar se disa informacione se si u kryen të shtënat mund t’i kenë shpëtuar policisë ose të jenë “shtypur”.

John Lennon dha frymën e fundit në mbrëmjen e 8 dhjetorit 1980, ndërsa ai dhe gruaja e tij Yoko Ono po ktheheshin në shtëpinë e tyre në ndërtesën Dakota, me pamje nga Central Park i New York-ut.

Versioni i prokurorisë për ngjarjen, i cili u pranua nga gjykatat, ishte se një farë Mark Chapman i shqetësuar dhe i vetmuar po priste Lennon dhe qëlloi pesë herë drejt tij. Katër prej plumbave u gjetën në shpinë të viktimës. Në vend të kësaj, dëshmitarët e Ëhelan flasin se Lennon u qëllua në gjoks, jo në shpinë.

Plumbat që mori Lennon ishin gjithsej 4 dhe shkaktuan gjakderdhje të brendshme, por njëri ishte fatal, ai që i shpoi aortën.

Detektivi i pensionuar i NYPD-së Ron Hoffman, në një intervistë të regjistruar me Whelan, pohoi se Lennon duhet të ishte qëlluar në shpinë dhe jo në pjesën e përparme, duke thënë: “Është e pamundur sepse ai po ecte shkallëve përpara Yoko-s”. Por kjo në vetvete ngre një pyetje tjetër, thotë Whelan.

Dëshmitarët okularë bien dakord se ku po qëndronte Chapman. Pikërisht në hyrje të hyrjes, disa metra nga shkallët, dhe nëse Lennon do të ngjiste shkallët, ai do të ishte jashtë syve të Chapman. Kjo vendos në kuadër mundësinë e një gjuajtëse të dytë.

Whelan gjithashtu argumentoi: “Ashtu si me John Fitzgerald Kennedy, ju thjesht nuk mund të qëlloheni para pjesës së pasme”.

Edhe pse një autopsi u krye në trupin e Lennon, ajo pati si autor kryeekzaminuesin e kontrovers të New York-ut, Elliott Gross, dhe raporti i tij mjeko-ligjor nuk u publikua kurrë. Gross kishte një reputacion për drejtimin e një zyre kaotike dhe më vonë u hetua për akuza për sjellje të pahijshme, shkaqe mashtruese të vdekjes dhe fshehje të provave të brutalitetit të policisë. Ai u pushua nga puna në vitin 1987, megjithëse më vonë u lirua nga 11 akuza për neglizhencë, sjellje të pahijshme dhe paaftësi.

Prova të tjera të mbledhura nga autori britanik Whelan për ata që mund të kenë ndikuar te Chapman e shtynë atë të pyeste nëse i riu mund të ishte “përgatitur” për vrasjen përmes manipulimit apo edhe hipnozës nga mbështetës të fuqishëm me lidhje përmes organizatave para-fetare apo edhe me CIA-s.

Pasi mori fletoren origjinale të detektivit Hoffman dhe dokumente të tjera në lidhje me rastin, Whelan theksoi se asnjë dëshmitar okular, përfshirë Yoko Ono, nuk e pa Lennon të qëllohej nga Chapman.

Dhe sipas dokumenteve të reja, ekziston një person i dytë i armatosur që qëlloi Lennon. Dokumentet e reja ngrenë pyetjen nëse Chapman ishte aq i shpërlarë nga truri prej Shërbimit Sekret sa përfundimisht të pranonte vrasjen.

Whelan gjithashtu pretendon se informacioni kryesor rreth vrasjes së Lennon u “shtyp” nga NYPD dhe zyra e Prokurorit të Qarkut, duke përfshirë 122 pilula të paidentifikuara të gjetura në dhomën e hotelit të Chapman, të cilat dyshohet se u dërguan në laborator për analiza të drogës. Rezultatet nuk u zbuluan kurrë.

John Lennon, muzikant anglez dhe anëtar themelues i grupit Beatles, përveç karrierës së tij të suksesshme muzikore, u dallua edhe si një aktivist kryesor i shekullit të 20-të.

Këngët e tij vazhdojnë të flasin për zemrat e njerëzve edhe sot, ku e para dhe më e mira është Imagine, një nga këngët më të njohura të shekullit të kaluar. Ajo që mbetet për t’u përcaktuar, pas 43 vitesh, është nëse në fund të fundit ka pasur dy vrasës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re