Mediat izraelite raportojnë se disa familje të izraelitëve të kapur të mbajtur nga Hamas në Rripin e Gazës kanë dënuar vendimin e qeverisë izraelite për t’i dhënë fund negociatave për marrëveshjet e shkëmbimit. Ata deklarojnë se një pjesë e madhe e tyre kërkuan që të pranohej çdo marrëveshje dhe t’i jepej fund siç e quajtën “makthin” që i ndodhi.

Kanali 13 i Izraelit citoi Shelly Shem Tov, nëna e një prej të burgosurve në Gaza, të ketë thënë se shteti i Izraelit duhet të bëjë gjithçka sa më shpejt të jetë e mundur për t’i kthyer fëmijët e tyre. Ajo theksoi se çdo marrëveshje duhet pranuar dhe ky makth, siç tha ajo, të marrë fund.

Në një intervistë për Channel 11, Inbal Albini, vajza e një prej të burgosurve në Rripin e Gazës, pyeti se pse nuk kishin vazhduar negociatat për shkëmbimin e të burgosurve të mbetur. Ajo i bëri thirrje qeverisë që të marrë përgjegjësi dhe iniciativë dhe të mos presë. “Nuk jemi në një ndeshje tenisi gjatë së cilës mund të kërkojmë një pushim për të menduar dhe më pas për të vazhduar ndeshjen. Babait tim dhe personave të tjerë të rrëmbyer po u mbaron koha”, shtoi ajo.

“Ne nuk jemi më të mençurit dhe nuk jemi më të përparuarit”

Nga ana tjetër, Ronen Tzur, shefi i shtabit për familjet e të kapurve dhe të zhdukurve, tha për Channel 12 se pas shumë vitesh, gjatë të cilave izraelitët e panë veten si më të fortët, më të mençurit dhe më të zhvilluarit nga të gjithë, më 7 tetor ata u befasuan se nuk ishin ashtu siç mendojnë. “Papritmas pati një përçarje në të gjitha departamentet dhe agjencitë (..) Ne nuk jemi më të mençurit dhe nuk jemi më të avancuarit.”

Gazetari dhe analisti politik Gai Peleg ka kërkuar një hetim policor për vrasjen e një koloni që u qëllua nga policia pasi mori pjesë në vrasjen e autorëve të operacionit në Jerusalemin e pushtuar të enjten e kaluar. “Unë mendoj se duhet thënë se Ben Gvir ka përfunduar kontrollin armiqësor të policisë… Kjo nuk është policia izraelite, është policia e Ben Gvir,” shtoi ai.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re