Netflix, shërbimi i preferuar dhe më i madh i transmetimit, shkaktoi tronditje dhe reagime të shumta në Izrael për shkak të shfaqjes së filmit

Filmi, i drejtuar nga regjisorja jordaneze me rrënjë palestineze, Darin J. Sallam, zhvillohet në vitin 1948, në fillimin e Nakba-s (Katastrofës) palestineze, që është emri palestinez për spastrimin etnik, duke persekutuar më shumë se 700,000 palestinezë.

Historia flet për një vajzë palestineze, babai i së cilës e mbyll në një depo për ta mbrojtur gjatë një sulmi nga forcat izraelite në fshatin e tyre. Haaretz.com i Izraelit thekson se filmi tregon edhe skena në të cilat ushtarët izraelitë qëllojnë të gjithë familjen e vajzës së lartpërmendur, përfshirë një foshnjë.

“Traileri dhe reklamat e filmit thonë se ai është i frymëzuar nga ngjarje reale”, shkruan kjo gazetë izraelite.

Netflix Israel tha se po hetonte rastin.

Filmi u shfaq në disa festivale ndërkombëtare, duke përfshirë festivalin e Torontos, ku u shfaq për herë të parë në vitin 2021.

Middle East Eye raporton se, nga ana tjetër, palestinezët janë të hutuar nga zemërimi izraelit për filmin dedikuar Nakba-s. Në të njëjtën kohë, aktivistët pro-palestinezë dolën në mbrojtje të filmit të Netflix.

Izraelitët pretendojnë se filmi “krijon një histori të rreme” për Nakba-n, domethënë persekutimin e palestinezëve nga zona që më vonë do të bëhej Izrael.

Avigdor Lieberman, ministri izraelit në largim i ekstremit të djathtë, e dënoi filmin, duke thënë se është çmenduri që Netflix vendosi të transmetojë një film qëllimi i të cilit është të krijojë një narrativë të rreme dhe të nxisë urrejtje kundër ushtarëve izraelitë.

Reagoi ashpër dhe ministri izraelit i Kulturës Hili Tropper, i cili tha se shfaqja e filmit në kinematë izraelite do të ishte një “turp”, duke shtuar se filmi përshkruan “gënjeshtra dhe shpifje”.

Lieberman tha gjithashtu se do të konsideronte përfundimin e financimit për teatrin arabo-hebre në Jaffa, ku u shfaq edhe filmi.

Nga ana tjetër, palestinezët pohojnë se në film nuk ka asgjë që, për fat të keq, nuk ka ndodhur.

Sallam, e cila është me origjinë palestineze, u frymëzua për të bërë filmin e saj debutues pasi babai i saj i tregoi asaj një histori nga rinia e saj dhe thotë se bazohet në ngjarje të vërteta.

“Nuk kam frikë të them të vërtetën”, tha ajo në një intervistë në vitin 2021, kur filmi u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Detit të Kuq.

“Kjo është arsyeja pse vendosa ta bëj këtë film. Jo sepse jam politikane, por sepse i jam besnike historisë që kam dëgjuar”, shtoi ajo.

Sallam e konsideron ndarjen e kësaj historie me botën një “mision personal”.

“Dua që ata (audienca) të përjetojnë udhëtimin e kësaj vajze të re. Unë dua që ata të shohin se (Palestina) ishte një vend me njerëz, se ata jetuan jetën e tyre, përjetuan momente të mira dhe të këqija, derisa gjithçka u ndërpre”, tha ajo.

Sallam mbështetet nga dhjetëra mbështetës, të cilët vlerësuan filmin për përshkrimin e përvojës palestineze gjatë ngjarjeve të vitit 1948.

Në fillim të Nakba-s, milicitë sioniste kishin një taktikë të dyfishtë për të sulmuar fshatrat palestineze. Domethënë, duke kryer krime në një vend, ata shpresuan dhe ia dolën mbanë, duke treguar histori për krime të tilla për t’i inkurajuar të tjerët të iknin.

“Është mirë që Netflix e ka marrë këtë film, shpresoj që ata të mos përkulen para fushatës së pashmangshme të urrejtjes që gjithmonë përpiqet të mbajë që zërat palestinezë të mos dëgjohen,” tha Rohan Talbot, i cili punon për Palestinian Medical Aid.

Ahmed Eldin, një ish-gazetar i Al Jazeera-s, gjithashtu shprehu mbështetjen e tij për filmin.

“Regjimi izraelit është në panik lidhur me ‘Farha’-n, filmin e fuqishëm, ku Darin Sallam guxon të tregojë historinë nga këndvështrimi i një vajze të re mbi spastrimin etnik Nakba të më shumë se 700,000 palestinezëve”, shkroi ai, sipas Middle East Eye.