Skip to content

Fati tragjik i këtij 31-vjeçari në Meksikë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një turmë e zemëruar linçoi për vdekje një burrë që e akuzoi për rrëmbimin e një të mituri në shtetin e Puebla (Meksika qendrore), njoftuan autoritetet lokale të dielën.

“Kjo nuk është drejtësi, kjo është barbari. Autoritetet kompetente po hetojnë atë që ka ndodhur në mënyrë që të mbahen përgjegjës (penalisht)”, tha komuna Watsinango në një deklaratë.

Daniel Picasso, 31 vjeç, u rrah dhe u dogj i gjallë të premten nga një turmë prej rreth 200 personash në komunitetin Papatlasolco, rreth 180 kilometra larg kryeqytetit, sipas të njëjtit burim. Policia u përpoq ta shpëtonte, por banorët i ndaluan.

Kur forcat e rendit tentuan ta fusin në një makinë patrulle, banorët e kanë nxjerrë nga makina, e kanë çuar me forcë në një stadium, ku e rrahën, e lyen me lëng të ndezshëm dhe e dogjën të gjallë.

Trupi i pajetë u gjet pasi banorët u larguan nga stadiumi. Mobilizimi i banorëve dhe akuzat ndaj Picasso-s ishin për shkak të një shërbimi të mesazheve telefonike, i cili raportoi se ai ishte në komunitet gjoja një kriminel me qëllim rrëmbimin e të miturve, sipas njoftimit për shtyp të komunës së Watsinango.

Viktima punon që nga marsi i vitit 2022 si këshilltar i Kuvendit, theksoi institucioni përmes rrjeteve sociale, duke denoncuar vrasjen e tij të tmerrshme.

Krimet e kësaj natyre nuk janë të rralla në Meksikë. Zakonisht ato kryhen në zona të izoluara, ku kërkon kohë për të mbërritur forcat e rendit.

Një nga më dramatiket u krye në vitin 2019, gjithashtu në Puebla, ku shtatë burra u rrahën dhe u dogjën të gjallë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë