Skip to content

Festat japin efekt/ Bum të infektuarish sot në Shqipëri, ndërron jetë një 33 vjeçar nga Elbasani

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Grumbullimet e medha dhe pakujdesite ne ditet festive mesa duket kane dhene efektet e tyre edhe ne shtimin e madh te rasteve ditore me Covid ne vendin tone.

 

Ministria e Shëndetësisë  beri te ditur se ne 24 oret e fundit janë kryer 5,166 testime (dyfishi ne raport me diten e hene),, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 801 qytetarë, në këto bashki:

 

436 në Tiranë, 37 në Durrës, 30 në Sarandë, Elbasan, 29 në Vlorë, 24 në Fier, 20 në Lushnje, 19 në Shkodër, 17 në Lezhë, Gjirokastër, 10 në Peqin, Gramsh, 9 në Kamëz, Mallakastër, Kuçovë, 8 në Patos, 7 në Berat, 5 në Kavajë, Klos, Përmet, Tepelenë, 4 në Kurbin, Dibër, Divjakë, Dimal, 3 në Pukë, Kukës, Vorë, Memaliaj, Korçë, Pogradec, 2 në Tropojë, Krujë, Mat, Delvinë, Konispol,  Skrapar, Librazhd, Prrenjas, 1 në Malësi e Madhe, Has, Mirditë, Bulqizë, Selenicë, Dropull, Poliçan, Këlcyrë, Cërrik.

 

Janë 7,049 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 113 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar.

 

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 2 humbje jete me SARS-COV2  pozitiv: një qytetar nga Elbasani 33 vjeç, një qytetar nga Vlora 73 vjeç.

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.Janë shëruar 351 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 201,748 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Janar 2022)Raste të reja ditore         801Të shëruar në 24 orë       351Të shtruar në spitale       113Humbje jete në 24 orë    2Testime ditore                 5,166

Testime totale              1,495,002Raste pozitive                 212,021Raste të shëruara           201,748Raste Aktive                        7,049Humbje jete                         3,224

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           3,326Fier                 711Durrës             645Shkodër          451Elbasan           441Vlorë                433Berat               284Gjirokastër     225Lezhë              213Korçë               143Dibër                106Kukës               71

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë