Pas një raundi negociatash komplekse, FIFA mund të konfirmojë se ka mbështetur Katarin me evakuimin nga Afganistani të një grupi të dytë refugjatësh të lidhur me futbollin dhe basketbollin e grave. Një total prej 57 individësh, kryesisht gra dhe fëmijë, u ulën të sigurt në Doha të mërkurën, 20 Tetor, me një fluturim çarter të Qatar Airëays.

Të enjten e kaluar, 14 tetor, FIFA dhe Katari evakuuan me sukses pothuajse 100 anëtarë të familjes së futbollit nga Afganistani në Doha, përfshirë lojtare femra. FIFA do të donte të shprehte falënderimet e saj të sinqerta për qeverinë e Katarit për mbështetjen e saj në lehtësimin e diskutimeve të gjera dhe sigurimin e kalimit të sigurt të këtyre individëve, të cilët mendohet se kanë qenë në rrezikun më të lartë.

Udhëheqja e FIFA -s ka punuar ngushtë me Katarin në përpjekjet për evakuim që nga gushti, me Shqipërinë që i është bashkuar bashkëpunimit kohët e fundit. FIFA tani u bën thirrje të gjitha vendeve në të gjithë botën që të mbështesin këtë kauzë humanitare duke u ofruar zgjidhje të përhershme këtyre grave dhe familjeve për t’u mundësuar atyre të fillojnë të rindërtojnë jetën e tyre.

Kreu i FIFA, Gianni Infantino mes emrave që kanë kontribuar në këtë mision ka renditur edhe kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.

“Ne do të donim të shprehim falënderimet tona të sinqerta si për Amirin e Katarit, Lartësinë e Tij Sheik Tamim bin Hamad Al Thani, ashtu edhe për Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, që na ndihmuan me këtë mision humanitar dhe për të gjithë ndihmën e tyre në zhvendosjen e sigurt të këtyre anëtarëve të komunitetit të futbollit në rrethana të tilla sfiduese”, shkruan Gianni Infantino.

“Unë po u bëj thirrje gjithashtu të gjithë miqve tanë në qeveri dhe në komunitetin e futbollit në mbarë botën që të na ndihmojnë në marrjen e lejeve të qëndrimit dhe vizave për të evakuuarit, në mënyrë që ata të mund të fillojnë një jetë të re në rrethana të sigurta dhe të sigurta”, përfundon ai.

FIFA njofton se do të vazhdojë të punojë me vendosmëri për evakuimin e sigurt të anëtarëve të tjerë të familjes sportive. Mbi 1 mijë shtetas afganë kanë ardhur në vendin tonë, duke u strehuar përkohësisht.

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re