Henry Kissinger, diplomati i shquar, rolet e të cilit si këshilltar për sigurinë kombëtare dhe sekretar i shtetit nën dy presidentë lanë gjurmë të pashlyeshme në politikën e jashtme të SHBA-së, ndërroi jetë të mërkurën në moshën 100-vjeçare.

 

Roli i tij është vlerësuar edhe me çmim Nobel për Paqen.

 

Kissinger ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut, sipas një deklarate nga firma e tij konsulente gjeopolitike, Kissinger Associates Inc. Nuk u përmendën rrethanat.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re