Papa Françesku u takua me bashkatdhetarin e tij dhe presidentin ultra-konservator argjentinas Javier Millay, dikur një kritik i fortë i tij, gjatë një ceremonie në Vatikan në prag të një takimi zyrtar mes tyre.

Para qindra adhuruesve, Françesku drejtoi një ceremoni kanonizimi në Bazilikën e Shën Pjetrit për argjentinasin Maria Antonia de Paz y Figueroa, e njohur si Mama Antula, një grua e shekullit të 18-të që hoqi dorë nga pasuria e familjes së saj për t’u përqëndruar në bamirësi dhe punën e saj misionare.

Miley u ul në rreshtin e parë për të parë shërbimin dhe në fund foli shkurt me Papën, ku shkëmbyen duart dhe u përqafuan.

Presidenti argjentinas pritet të ketë një audiencë private me Papën.

Ceremonia erdhi ndërsa Argjentina po përballet me krizën e saj më të keqe ekonomike në dekada, me inflacion në më shumë se 200 për qind dhe presidentin e sapozgjedhur Miley në një pozicion të vështirë pasi parlamenti refuzoi një plan të madh reformash.

Para se të kandidonte për president, Millay e kishte fyer Franceskun në terma të ashpër, por ai është ulur që nga marrja e detyrës në dhjetor.

Papa “është argjentinasi më i rëndësishëm në histori”, tha dje kreu i shtetit të Argjentinës për Radio Mitre.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re