Skip to content

Forcat izraelite arrestojnë një lider të lartë të Hamasit

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Forcat izraelite sot kanë arrestuar një udhëheqës të lartë të Hamasit gjatë bastisjeve në Bregun Perëndimor të okupuar, bëri të ditur djali i tij.

“Nayef Al-Rajoub u arrestua pasi forcat izraelite bastisën shtëpinë e tij”, në qytetin Dura, në jugperëndim të Hebronit, tha djali i tij Mohamed për AA.

Nuk është dhënë asnjë arsye për arrestimin e Al-Rajoub.

Udhëheqësi i Hamasit u lirua nga forcat izraelite në janar pas 8 muajve në paraburgim administrativ.

Politika e ndalimit administrativ u lejon autoriteteve izraelite të mbajnë palestinezët pa akuzua.

Nayef al-Rajoub është vëllai i liderit të lartë të Fatahut, Jibril al-Rajoub. Ai u zgjodh ligjvënës gjatë zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2006 të fituara nga Hamasi.

Ai më parë ka shërbyer si ministër i vakëfeve fetare.

Në një tjetër zhvillim, një palestinez u plagos nga forcat izraelite gjatë përleshjeve në qytetin e Betlehemit në Bregun Perëndimor, njoftoi një burim mjekësor lokal.

Dhuna shpërtheu kur forcat izraelite bastisën kampin e refugjatëve Dheisha, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Wafa.

Ushtria izraelite tha se forcat e saj kanë arrestuar 4 palestinezë nga kampi Dheisha dhe 3 të tjerë nga qyteti Dura afër Hebronit.
Burimi: AA

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë