Policia izraelite sulmoi xhematin në Mesxhid al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar me plumba gome dhe granata zhurmuese pas namazit të xhumasë, raporton Anadolu Agency.

Pas namazit në Al-Aksa, mijëra palestinezë festuan tërheqjen e Izraelit dhe armëpushimin me Hamasin, duke ngritur flamuj palestinezë dhe duke thirrur tekbire.

Palestinezët më pas arritën në pikën ku policia izraelite ishte vendosur pranë Kupolës së Shkëmbit.

Ndërsa tensioni u rrit, policia izraelite u përpoq të shpërndajë grupin duke i sulmuar me granata zhurmuese dhe plumba gome.

Policia izraelite tha në një deklaratë se shumë njerëz hodhën gurë dhe koktej molotovi në tubimin e mbajtur pas namazit të xhumasë.

Nga ana tjetër, Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze njoftoi se 20 palestinezë u plagosën në ndërhyrjen e policisë izraelite në Mesxhid al-Aksa.

Në deklaratën e Gjysmëhënës së Kuqe bëhet e ditur se dy palestinezë janë transferuar në spitale.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re