FOTO/ 46 shqiptarë u dogjën për së gjalli brenda autobusit, pamjet ‘horror’ nga vendngjarja

AHJJJ.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Të paktën 46 persona, duke përfshirë 12 fëmijë, humbën jetën mëngjesin e sotëm kur një autobus që transportonte qytetarë të Maqedonisë veriore u dogj nga zjarri në rrugën për në Shkup pas një vizite në Konstandinopojë (Stamboll).

Nikolai Nikolov, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme bullgare, tha se tragjedia, e cila u raportua në orën 2 të mëngjesit (me kohën e Greqisë), në një pjesë të një autostrade pranë fshatit Bosnek, rreth 40 km në jug të kryeqytetit Sofje, rezultoi në 46 nga 53 pasagjerët, ku vetëm 7 arriten të shpëtonin pasi u hodhën nga autobusi që digjej. U konfirmua se viktimat janë me kombësi shqiptare.

Sipas mediave te huaja, 7 të mbijetuarit, të cilët u dogjën, u dërguan me urgjencë në departamentin e urgjencës të një spitali të Sofjes, tha Nikolov për rrjetin televiziv shtetëror BNT. Gjendja e tyre cilësohet si e qëndrueshme.

Të paktën 12 fëmijë ishin midis viktimave, njoftoi agjencia bullgare e lajmeve BGNES dhe media të tjera bullgare.(E.D/faxweb.al)

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë