Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Autoritetet greke kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Ishilin e Rodosit, pas 9 ditë betejë më flakët, të cilat kanë shkaktuar shkatërrime të mëdha në shumë nivele.

Konkretisht, gjashtë njësi bashkiake të Rodosit janë shpallur në gjendje të jashtëzakonshme me vendim të ministrit të Mbrojtjes Civile, Vassilis Papageorgiou.

Bëhet fjalë për Njësitë Bashkiake Rodos, Kallithea, Ialyssos, Petalouda, Afantou dhe Archangelos, me një vendim të marrë pardje.

Javën e kaluar, me rënien e zjarrit, njësitë bashkiake Attavyro, Kamiro dhe Lindos u shpallën në gjendje të jashtëzakonshme dhe të dielën e kaluar Njësia Bashkiake e Rodos Jugore.

Operacionet e zjarrfikësve vijojnë pa ndërprerje dhe puna e tyre do të fokusohet në zonën e fshatrave Malona, ​​Vati dhe zonën e Gennadit. Erërat u shuan në mëngjes, por rrëmbimet janë të vazhdueshme.

Ndërkohë në rrjetet sociale janë postuar foto nga lart të ishullit që tregojnë sesi zjarri “përpiu” gjithçka.

Përsa i përket Korfuzit, gjatë orëve të fundit ka pasur shpërthime të shumta me frontet e zjarrit të vendosura në pjesën verilindore të ishullit.

Dje gjatë ditës për shkak të ndryshimit të drejtimit të erës janë krijuar disa rrëqethje që drejtojnë pjesën e përparme drejt pjesës veriore të ishullit.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re