Skip to content

FOTOLAJM/ Ministrat shqiptarë nisen me furgon drejt Kosovës, sot zhvillohet mbledhja mes dy qeverive

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Dy qeveritë e Kosovës dhe të Shqipërisë do të mblidhen sot për firmosjen e disa marrëveshjeve të rëndësishme mes dy vendeve. Ky takim vjen në vazhdën e atij të nëntorit 2021 që u organizua në Elbasan me ftesë të kryeministrit Rama.

Ndërkohë, sot në Prishtinë do të mbahet mbledhja e radhës, me ftesë të kryeministrit Kurti. Delegacioni shqiptar ka shkuar atje që dje, ndërsa sot janë nisur drejt vendit të takimit, me furgon. “Rrugës për në Prishtinë… Mbledhja e 8-të e dy qeverive”, shkruan ministrja Milva Ekonomi.

Axhenda:

Ceremonia zyrtare e pritjes
11.15 – Hapja e sesionit plenar të mbledhjes së dy qeverive Kosovë – Shqipëri
Fjalë e z. Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës
Fjalë e z. Edi Rama, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë
Fjalë të shkurtra nga anëtarë të dy kabineteve për të parashtruar çështjet kryesore dhe marrëveshjet për nënshkrim
12.20 – Prezantimi nga z. Eric SMIT, Drejtor i “Royal Haskoning DHV”
Infrastruktura portuale dhe hekurudhore kombëtare në funksion të tregut të përbashkët kombëtar dhe katër lirive ekonomike: Projekti i Portit të ri tregtar në Porto Romano, integrimi me hekurudhën Durrës – Prishtinë, dhe Porti i thatë në Kosovë.
12.30 – Ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve ndërqeveritare
12.45 – Konferencë e përbashkët për shtyp e dy Kryeministrave
18.00 – Promovimi i librit “Përplasja e Madhe” të Enver Hoxhaj

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë