Franca po forcon krahun lindor të NATO-s duke dërguar pajisje të rënda ushtarake në Ballkan dhe pas këmbësorisë dhe sistemeve më moderne të mbrojtjes ajrore (PZO) Mamba, Parisi zyrtar dërgoi tanke Leclerc në Rumani, e cila do të pasohet nga dërgimi i një skuadroni Rafale, avionë luftarakë.

Sipas portalit të Rrjetit të Sigurisë Ballkanike, tanket franceze Leclerc, të cilët konsiderohen krenaria e industrisë ushtarake franceze dhe një nga tanket më të shtrenjta të prodhimit perëndimor, u shfaqën për herë të parë në stërvitjen e fundit të grupit luftarak të NATO-s në Rumani.

Ata, së bashku me automjete të tjera, artileri dhe këmbësorie nga SHBA, Rumania, Polonia, Portugalia dhe Franca si kombet kryesore në grup, praktikuan veprime të përbashkëta duke përdorur municion të vërtetë.

Vetëm pak javë më parë, ministrat e mbrojtjes të Rumanisë dhe Francës njoftuan se, si pjesë e politikës ajrore të NATO-s, Parisi do të dërgonte një skuadron avionësh luftarakë Rafale në atë vend.

“Dorëzimi i Leclerc dhe vendosja e ardhshme e Rafale është pjesë e një përpjekjeje për të forcuar krahun lindor të Aleancës që Franca mori përsipër pas pushtimit rus të Ukrainës. Angazhimi i Parisit në Rumani quhet misioni ‘Shqiponja’ dhe nisi më 28 shkurt. Misioni në Rumani përbëhet nga rreth 750 ushtarë, pra njësia taktike franko-holandeze që drejton grupin luftarak të NATO-s, detashmenti PZO me sistemin Mamba, inxhinieri dhe elementi mbështetës kombëtar”, thuhet në shkrim.

Mamba dhe Patriot

Sistemi PZO, i quajtur Mamba në Francë, ka për detyrë të mbrojë infrastrukturën dhe forcat kritike në tokë, det dhe ajër, dhe u dërgua në Rumani me një shumëllojshmëri sensorësh, duke përfshirë radarin e vëzhgimit GM-200.

Prodhuesi pretendon se Mamba është efektiv kundër të gjitha kërcënimeve të hapësirës ajrore, duke përfshirë dronët, raketat e lundrimit dhe balistike.

“Sistemi i shërben një stafi prej rreth 100 personash dhe është i integruar në sistemin kombëtar PZO të Rumanisë. Ai është një pjesë integrale e sistemit të integruar të mbrojtjes ajrore dhe raketore të NATO-s. Krahas Mamba-s, qiejt e Rumanisë mbrohen nga sistemet Patriot që vendi i bleu nga SHBA-ja dy vjet më parë dhe sistemi antiraketor amerikan Aegis Ashore me raketa SM-3 në bazën Deveselu”, thuhet në raport.