Autoritetet amerikane besojnë se stërvitjet e ardhshme të përbashkëta ushtarake të forcave të armatosura të Rusisë dhe Bjellorusisë mund të shërbejnë si një justifikim për palën ruse për të sulmuar Ukrainën nga veriu, tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit.

“Raportet për lëvizjen e trupave ruse drejt Bjellorusisë janë shqetësuese, gjoja si pjesë e një stërvitjeje të përbashkët ushtarake të planifikuar rregullisht në një kohë shumë të ndjeshme. Natyrisht, jemi të shqetësuar se Rusia mund të vendosë trupat e saj në Bjellorusi nën maskën e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake në veri. Pjesëmarrja e Bjellorusisë në një sulm të tillë do të ishte plotësisht e papranueshme,” paralajmëroi ai.

Zyrtari i Departamentit të Shtetit pohon gjithashtu se ndryshimet e propozuara në Kushtetutën e Bjellorusisë përmbajnë një formulim që mund të interpretohet si “hapja e rrugës për Rusinë për të vendosur forcat e garnizonit në territorin e Bjellorusisë”, por edhe për të vendosur armë bërthamore ruse në territor të Bjellorusisë.

Moska njoftoi të martën se kishte filluar lëvizjen e trupave nga Lindja e Largët në Bjellorusi për shkak të një stërvitjeje të madhe ushtarake, e cila do të forcojë më tej forcat ruse pranë Ukrainës dhe do të rrisë frikën perëndimore për një pushtim të mundshëm rus të vendit.

Zëvendësministri rus i Mbrojtjes Aleksandër Fomin tha se stërvitja ushtarake, ndër të tjera, parashikon praktikimin e përgjigjes së përbashkët të Rusisë dhe Bjellorusisë ndaj kërcënimeve të jashtme.

Fomin tha se dislokimi i ushtarëve dhe armëve për stërvitjen në Bjellorusi do të zgjasë deri më 9 shkurt. Stërvitja pritet të zhvillohet nga data 10 deri më 20 shkurt.

Rusia do të dërgojë 12 avionë luftarakë Su-35 dhe disa njësi të mbrojtjes ajrore në Bjellorusi për të “zmbrapsur agresionin e jashtëm”, ​​tha Fomin.

Ai tha se stërvitja në Bjellorusi pasqyron nevojën për të përqendruar të gjithë potencialin ushtarak të Rusisë në perëndim të vendit.

Fomin nuk ka thënë se sa ushtarë dhe armë do të transferohen në Bjellorusi, as nuk ka treguar numrin e ushtarëve që do të marrin pjesë në stërvitjen ushtarake.

Transferimi i trupave do të forconte ndjeshëm forcat ruse pranë Ukrainës, të cilat aktualisht, sipas vlerësimeve, përfshijnë rreth 100,000 trupa, tanke dhe armë të tjera të rënda, kjo është arsyeja pse Kievi dhe Perëndimi kanë frikë se Rusia po planifikon një pushtim.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re