Ushqimet e pasura me proteina janë shumë të dobishme në ndërtimin e muskujve dhe humbjen e peshës së tepërt dhe shpesh kombinohen me burime shtazore si mishi, shpezët dhe peshqit, por është e rëndësishme të dini se ekzistojnë një sërë frutash të pasura me proteina që është shumë e rëndësishme për t’i përfshirë në dietën tuaj të ekuilibruar.

Guava është një nga frutat më të pasura me proteina dhe do të merrni 4.2 gram proteina në çdo filxhan. Sa i përket avokados, një filxhan i saj siguron 3 gram proteina dhe është plot yndyrna të shëndetshme, fibra dhe kalium.

Jackfruit është bërë një alternativë e njohur vegjetariane ndaj mishit. Dhe një filxhan përmban 2.8 gram proteina. Kivi gjithashtu ju jep 2 g proteina për filxhan, dhe kajsitë sigurojnë 2.3 g proteina në secilën filxhan.

Jo të gjitha manaferrat janë burime të pasura të proteinave, por mjedrat përmbajnë 2 gramë në filxhan.
Dhe nëse preferoni fruta të thata, rrush i thatë është një burim i mirë i proteinave. Një studim tregoi se bananet janë të pasura me kalium, dhe ato mund të ushqejnë trupin tuaj gjatë ushtrimeve, si dhe një pije sportive.

Një banane e mesme siguron 1.3 gram proteina. Një grejpfrut mesatar ju jep 1.6 gram proteina. Dhe një portokall mesatar përmban 1.2 gram proteina. Dhe një filxhan qershi me gropa përmban 1.6 gram proteina.

/shkollaeshendetit.com