Nëse nuk keni dëgjuar më parë për vajin e makadamias, atëhere keni humbur një nga sekretet më të çmuara për një lëkurë të bukur e rinore.
Ndryshe nga vajrat më popullore si i ullirit, arganit apo kokosit, ai është i lehte e i thatë dhe nuk e yndyros lekurën pasi perthithet plotësisht.
• Vaji i makadamias është një vaj i lehtë i cili perthithet mirë dhe nuk lë pas nje ndjesi te yndyrshme mbi lëkurë.
• Është shumë i pasur në acide yndyrore te pangopura, perfshire edhe Omega 9, te cilat kanë veti hidratuese, antiinflamatore e qetësuese në rast se lëkura është e acaruar.
• Acidi Linoleik (Omega 6), i cili është i pranishem në sasi të madhe në vajin e macadamias nihmon në rivendosjen e ekuilibrit të barrieres së lekures si edhe në reduktimin e humbjes se ujit nga ajo, pra ka veti te shkelqyera hidratuese
• Vaji i Makadamias permban gjithashtu Acid Palmitoleik (Omega 7)me veti anti mikrobike, një acid yndyror i gjendur edhe në menyre natyrale në lekurat e reja e te shendetshme. Ne fakt, me kalimin e viteve prodhimi i acidit palmitoleic (omega 7) reduktohet ndjeshëm e si pasojë lëkura duket më e zbehtë dhe rrudhat fillojnë e shfaqen .
• Perdorimi i rregullt i Vajit te arres se makadamias eshte pare se ngadaleson shenjat e plakjes, shenjat e demitimit nga aknet, djegien nga dielli dhe irritimet e vogla te lekures. Plus, ka nje arome te kendeshme prej arre
Si ta përdorim vajin e makadamias?
Zgjidhni nje version organik, bio dhe 100% vaj te paster makadamie. Ne lekure te paster, lehtesisht te lagur hidhni 3 pika vaji dhe masazhojeni deri sa te perthithet.
Mund te lyeni edhe buzet per te zbutur te carat e lekurezat e thata dhe per ti dhene nje pamje rinore, plot jete.Gjithashtu, pika nga vaji mund te hidhni edhe ne kremrat qe perdorni, per te fuqizuar potencialin e tyre hidratues.Ferkoni disa pika vaji mes duarve dhe masazhoni floket e lagur, per nje efekt te mendafshte.Se fundmi, vaji i makadamias perben nje heqes fantastik te trukut te syve. Ne nje diskete pambuku, hidhni disa pika vaji dhe strukohuni normalisht. Me pas qerpiket do ti ndjeni te dendur e te ushqyer.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re