Fars dhe agjencitë e lajmeve Tasnim raportuan se përpjekjet për të shpëtuar anijen Kharg, të quajtur pas ishullit me terminalin më të madh të naftës në Iran, nuk dhanë fryte.

Një zjarr shpërtheu në një anije iraniane, e cila sipas agjencive iraniane u përdor për trajnim, rreth orës 2:25 të mëngjesit.

Duke cituar një deklaratë nga Marina dhe agjencia e lajmeve Fars, Reuters shkruan se ekuipazhi arriti të zbarkonte në mënyrë të sigurt dhe se zjarrfikësit po përpiqeshin të shuanin zjarrin.

Deklarata nuk tregon arsyet e zjarrit.

Anija Kharg shërbeu si një nga anijet e pakta në marinën iraniane të aftë për të furnizuar anije të tjera në det. Mund të heqë ngarkesa të rënda dhe të shërbejë si një terren stërvitje për helikopterët.

#IRGC Navy IRIS Kharg Ol-class fleet replenishment oiler burning near Jask Port
The ship sank#GulfofOman#Iran pic.twitter.com/4mbek6Myq7

— Islamic World Update (@islamicworldupd) June 2, 2021

Anija, e ndërtuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe e nisur në 1977, u regjistrua në marinën iraniane në 1984 pas negociatave të gjata që pasuan Revolucionin Islamik të vitit 1979.

Sulmet ndaj anijeve iraniane dhe izraelite

Në prill, Irani njoftoi se një nga anijet e saj, Saviz, ishte shënjestra e një sulmi në Detin e Kuq dhe media shkruajti se ato ishin miniera.

Ishte i fundit në një seri sulmesh ndaj anijeve të ngarkesave izraelite dhe iraniane që nga shkurti, me të dy vendet duke fajësuar njëri-tjetrin për sulmet.

Vitin e kaluar, një anije luftarake iraniane goditi aksidentalisht një anije tjetër gjatë një stërvitje, duke vrarë 19 anëtarë të ekuipazhit dhe duke plagosur 15.

Incidenti ndodhi gjatë një stërvitje në Gjirin e Omanit.