Presidenti i SHBA Donald Trump, i cili tallet rregullisht me gabimet e kundërshtarit të tij politik Joe Biden, u bë i famshëm të Shtunën duke e quajtur homologun e tij francez Emmanuel Macron një “kryeministër”, ndërkohë që ai është president.

Në një tubim parazgjedhor në shtetin e Miçiganit, presidenti amerikan, i cili po udhëheq fushatën e rizgjedhjes, u ndesh me veten e tij kur foli për sukseset e mandatit të tij.

Duke mburrur për një marrëveshje të re të tregtisë së lirë me Kanadanë dhe Meksikën, Trump shprehu mendimin e tij mbi marrëveshjen e Klimës së Parisit nga e cila u tërhoqën Shtetet e Bashkuara pas fitores së tij në zgjedhjet 2016.

“A e dini se nga çfarë tjetër u tërhoqa? Nga marrëveshja e Parisit për klimën. Më pëlqen shumë kryeministri Macron, por e pyeta se si po përparon marrëveshja…Ata vërtet po dështojnë në të,” tha Trump.

“Unë ju kurseva miliarda dollarë, askush nuk do ta bënte atë. Unë thashë: është një katastrofë! Ata donin të na merrnin pasurinë,” shtoi ai.

Presidenti amerikan dhe homologu i tij francez krijuan marrëdhënie të ngushta pas zgjedhjes së Macron, por pas kësaj ato u përkeqësuan ndjeshëm.

Donald Trump aktualisht po shkon nga një tubim parazgjedhor në një tjetër në disa shtete të rëndësishme për të kompensuar numrin e prapambetur të votimeve pas kundërshtarit demokrat Joe Biden, më pak se tre javë para zgjedhjeve presidenciale.