Gazetari dhe autori izraelit Gideon Levy tha se ushtria izraelite ka kryer në mënyrë rutinore “krime lufte” në territoret e pushtuara palestineze për 55 vjet, jo vetëm gjatë luftës, dhe beson se e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund okupimit është për qeverinë në Tel Aviv që të nisë “të paguajë çmimin”. “.

Levy, i cili shkruan për gazetën izraelite Haaretz, është një nga zërat e paktë në vendin e tij që kundërshton pushtimin, duke e përshkruar Izraelin si një “regjim racist”.

Gazetari, i cili ka ndjekur ngjarjet në Bregun Perëndimor të pushtuar për 40 vjet dhe raporton nga terreni, beson se shoqëria izraelite dhe qeveria janë aktualisht në një “gjendje shpirtërore jashtëzakonisht radikale”.

Nisur nga situata, Levy, i cili nuk mendon se Izraeli do të bëjë lëshime për paqen, beson se shpresa e vetme është ndërhyrja ndërkombëtare.

Duke kujtuar se presidenti amerikan Joe Biden po përgatitet për zgjedhjet e ardhshme, gazetari izraelit thotë se ndërhyrja ndërkombëtare nuk ka shumë gjasa.

Duke e përshkruar gjendjen e mëparshme të shoqërisë izraelite si “mjaft të keqe”, Levy tha në një intervistë për Anadolu Agency se në një muaj e gjysmë të fundit, shoqëria është kthyer edhe më shumë drejt “racizmit”.

Ai beson se ndryshimi pozitiv nuk është i mundur në shoqërinë izraelite kur bëhet fjalë për pikëpamjen e paqes.

“Nuk do të vijë nga shoqëria izraelite. Izraelitët nuk do të zgjohen një mëngjes dhe do të thonë: ‘Okupimi është shumë mizor, aparteidi është i paligjshëm, le t’i japim fund’”, beson Levy.

Ai shtoi se kjo nuk ka ndodhur në 55 vitet e fundit dhe as nuk mendon se do të ndodhë në të ardhmen.

“Kjo do të ndodhë vetëm nëse izraelitët fillojnë të paguajnë çmimin për pushtimin, nëse ndëshkohen për pushtimin që vazhdojnë dhe nëse kuptojnë se çmimi që duhet të paguajnë për të vazhduar okupimin është shumë i lartë,” tha ai.

Ai theksoi se situata “nuk është ende në atë fazë” dhe se komuniteti ndërkombëtar “duhet të ndalojë së foluri dhe të ndërmarrë veprime”.

“Nuk e parashikoj që kjo të ndodhë në të ardhmen e afërt. Por mendoj se do të vijë dita kur komuniteti ndërkombëtar do të thotë ‘mjaft’. E pres atë ditë, por nuk më duket shumë afër”, shtoi ai.

“Izraeli ka kryer krime lufte për 55 vjet”

Kapiteni Yonatan Shapira, një ish-pilot i Forcave Ajrore izraelite, i tha AA në vitin 2021 se ushtria izraelite është një organizatë terroriste dhe komandantët e saj janë kriminelë lufte.

Kur u pyet nëse ishte dakord me fjalët e Shapiras si një gazetar që ka ndjekur ngjarjet në Bregun Perëndimor për dekada, Levy tha: “Së pari, Shapira është miku im dhe po, jam dakord me të”.

“Ajo që Izraeli ka bërë çdo ditë për 55 vjet (që nga pushtimi në 1967) në Bregun Perëndimor është një krim lufte”.

Duke theksuar se e gjithë kjo ndodh çdo ditë, jo vetëm në luftë, Levy shtoi: “Nuk ka dyshim se okupimi është një krim që duhet t’i jepet fund. Unë e kam luftuar atë për gati 40 vjet.”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re