Gjashtë persona u qëlluan për vdekje në një qendër rehabilitimi nga droga pranë qytetit perëndimor meksikan të Guadalajara, thanë autoritetet të hënën.

 

Pesë burra dhe një grua u vranë në sulmin e së dielës vonë në periferi të San Pedros, tha zyra e prokurorit të shtetit Jalisco.

 

Rajoni është një nga më të dhunshmit në Meksikë për shkak të luftërave në terren midis bandave rivale, duke përfshirë Kartelin e fuqishëm “Jalisco New Generation”.

 

Qendrat e rehabilitimit të drogës kanë qenë më parë në shënjestër në disa pjesë të Meksikës.

 

Sipas autoriteteve, disa prej tyre përdoren si strehë për kriminelët e dyshuar, të cilët, kur zbulohen, sulmohen nga rivalët e tyre.

 

Në korrik 2020, njerëz të armatosur rëndë sulmuan një qendër rehabilitimi nga droga në qytetin qendror të Irapuato dhe vranë 27 njerëz.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re