Agjentët federalë hapën zjarr ndaj një personi të armatosur jashtë selisë së CIA-s në McLean, Virginia, gjatë një bllokimi disa orë të hënën, thanë autoritetet.

NBC Neës, duke cituar dy zyrtarë të zbatimit të ligjit, njoftoi se një person kishte bërë përpjekje për të hyrë në ambientet e CIA-s pa leje rreth orës 6 pasdite dhe u ndalua nga rojet e armatosura. Negociatat e CIA-s me ndërhyrësin zgjatën për orë të tëra, sipas NBC News.

Individi u qëllua më vonë nga agjentët me FBI pas një mosmarrëveshjeje, zyra konfirmoi në një deklaratë për USA TODAY dhe më vonë postoi në Tëitter.
FBI tha se po shqyrton incidentin.

“FBI i merr seriozisht të gjitha incidentet e të shtënave që përfshijnë agjentët tanë ose anëtarët e task forcës,” tha deklarata. “Procesi i rishikimit është i plotë dhe objektiv, dhe kryhet sa më shpejt që të jetë e mundur në rrethana.”

I dyshuari doli nga automjeti i tij duke mbajtur një armë kur oficerët e qëlluan atë, sipas FBI.

Personi i paidentifikuar u dërgua në një spital lokal dhe gjendja e tij nuk u bë e ditur menjëherë, tha FBI.

“Në koordinim me partnerët tanë lokalë të zbatimit të ligjit, ne po trajtojmë një situatë të sigurisë pak jashtë perimetrit të sigurt të Selisë Qendrore të CIA-s nga porta jonë kryesore.

Kompleksi ynë mbetet i siguruar dhe Zyrtarët tanë të Mbrojtjes së Sigurisë që punojnë për të zbardhur incidentin janë personeli i vetëm i Agjencisë i përfshirë drejtpërdrejt, “tha një zëdhënëse e CIA në një deklaratë të mëparshme për NBC.

loading…

/faxweb