Gjenerali rus Sergei Surovikin ndodhet në Algjeri si pjesë e një delegacioni të Ministrisë së Mbrojtjes, një rikthim i dukshëm në detyrat zyrtare pasi dyshohet se është i lidhur me rebelimin e qershorit të grupit mercenar Wagner, raporton gazeta Kommersant Reuters duke cituar burime të afërta me gjeneralin.

Reuters vazhdon duke thënë se gazeta ruse publikoi foto të kostumit të Surovikin pa shenja ushtarake, të cilat pretendonte se ishin bërë në Algjeri, një vend i Afrikës së Veriut që është një blerës i madh i armëve ruse.

Bombardimi në Siri

Surovikin, i mbiquajtur “Gjenerali Armagedon” për taktikat e tij të bombardimit gjatë ndërhyrjes së Rusisë në luftën civile siriane, udhëhoqi shkurtimisht fushatën e Rusisë në Ukrainë vitin e kaluar përpara se të shkarkohej në janar.

Ai u bë i njohur në mesin e kritikëve të linjës së ashpër të institucionit ushtarak rus, duke përfshirë shefin e Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i cili u vra në një aksident avioni muajin e kaluar.

Kur mercenarët e Wagner-it marshuan në Moskë në fund të qershorit, ai u shfaq i nervozuar në video, duke mbajtur një pushkë sulmi dhe duke i kërkuar që të ndalonin.

Gjenerali, të cilin Prigozhin e lavdëroi publikisht, u zhduk nga opinioni publik pas rebelimit. New York Times raportoi se zyrtarët e inteligjencës amerikane besojnë se ai e dinte paraprakisht për rebelimin, sfidën më të madhe për qeverisjen e presidentit Vladimir Putin në 24 vitet e tij në pushtet.

Shefi i Mbrojtjes Ajrore të CIS

Media të tjera raportuan se Surovikin nuk ishte në favor të Kremlinit dhe se ai ishte nën hetim për bashkëpunim të mundshëm. Agjencia shtetërore RIA njoftoi muajin e kaluar se ai u hoq nga posti i kreut të aviacionit dhe se postin e tij e mori përkohësisht Viktor Afzalov, shkruan Reuters.

Kremlini nuk pranoi të komentojë mbi statusin e Surovikin.

Raportet e pakonfirmuara të këtij muaji sugjerojnë se Surovikin është emëruar kreu i komitetit të mbrojtjes ajrore të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura, i cili përfshin Rusinë dhe tetë ish-anëtarë të tjerë të BRSS.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re