Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier ka zemëruar Ukrainën me deklarata në lidhje me vlerën diplomatike të tubacionit të diskutueshëm Nord Stream 2, i cili duhet të dërgojë gazin rus në Evropë.

“Argumentet e diskutueshme historike” të Presidentit Steinmeier kanë shkaktuar “habi dhe indinjatë” në Ukrainë, tha ambasadori ukrainas në Berlin Andriy Melnyk në një deklaratë të marrë nga PDA.

Në një intervistë me Rheinische Post, Steinmeier mbrojti projektin e tubacionit, duke argumentuar se marrëdhëniet e energjisë janë ndër urat e fundit që ende lidhin Rusinë me Evropën. Ai kujtoi pushtimin gjerman të Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Më shumë se 20 milion njerëz vdiqën në luftë në territorin e Bashkimit Sovjetik të atëhershëm. Kjo nuk justifikon lëvizjet e gabuara të sotme në politikën ruse, por ne nuk duhet të harrojmë pamjen më të madhe,” tha Steinmeier.

Ambasadori ukrainas shkruan se North Stream 2 është ende një projekt gjeopolitik i Presidentit rus Vladimir Putin dhe është i dëmshëm për interesat e Ukrainës.

 “Kjo është arsyeja pse është cinike, veçanërisht në këtë debat, t’i drejtohemi viktimave të terrorit nazist dhe t’i atribuojmë miliona viktimave sovjetike të luftës së shfarosjes dhe skllavërimit gjerman ekskluzivisht Rusisë”, theksoi Melnyk.

Historia është “deformuar në mënyrë të rrezikshme”, thotë ai, kur miliona viktima naziste në Ukrainë, e cila ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik në atë kohë, nuk përmenden qartë. Ukraina është një nga kritiket më të ashpra të Nord Stream 2, i cili pritet të transportojë 55 miliardë metra kub gaz në Gjermani.

Moska aktualisht po paguan taksat e Kievit për tranzicionin e gazit përmes Ukrainës. Në vitet e ardhshme, Rusia ka në plan të zvogëlojë sasinë e taksave dhe të dërgojë sasi më të mëdha gazi direkt në Evropë, përtej Detit Baltik.