Home BOTA Gjermani: hetime për polici ilegale kineze në Frankfurt

Gjermani: hetime për polici ilegale kineze në Frankfurt

0
Gjermani: hetime për polici ilegale kineze në Frankfurt

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Autoritetet në Gjermani po hetojnë nëse Kina ka një stacion policor të jashtëligjshëm në Frankfurt, konfirmoi një zëdhënës, shtatë ditë përpara vizitës së diskutueshme të kancelarit Olaf Scholz në gjigantin ekonomik.

Ambasada kineze nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Një zëdhënës i ministrisë së brendshme në shtetin federal gjerman të Hessenit tha se policia dhe shërbimet e sigurisë së brendshme po kontrollojnë një raport të grupit aktivist spanjoll Safeguard Defenders, i cili pretendon se Kina ka ngritur stacione policie të paligjshme në 30 vende, përfshirë Gjermaninë.

Duke konfirmuar një artikull të mëparshëm të gazetës Frankfurter Allgemeine, zëdhënësi tha se deri më tani nuk kishin asnjë tregues se objekte të tilla ekzistonin në Frankfurt.

Për dy dekada, Gjermania përparoi nga kërkesa e pangopur e Kinës për makineri gjermane, por pushtimi rus i Ukrainës nxiti një rivlerësim të kostove afatgjata të lidhjeve ekonomike me vendet autoritare.

Lidhjet midis Kinës dhe Gjermanisë

Scholz është përballur me kritika nga aleatët e huaj dhe anëtarët e qeverisë së tij për lejimin e shitjes së një pakice aksionesh në një terminal në Hamburg, porti më i madh i Gjermanisë, një kompanie shtetërore kineze.

Scholz do të udhëtojë drejt Kinës të premten e ardhshme dhe do të shoqërohet nga një delegacion i drejtuesve të kompanive më të mëdha gjermane. Kjo u kritikua nga kundërshtarët e tij politikë, të cilët thonë se Berlini duhet të mësojë nga dështimi i politikës së mëparshme të bashkëpunimit me Rusinë.

Autoritetet holandeze thanë të mërkurën se po hetojnë zyrat kineze që kanë funksionuar ilegalisht në Holandë dhe, ndër të tjera, po rinovojnë patentat e shoferit.

Ai pasoi akuzat, të mohuara nga ambasada kineze në Hagë, se zyra keqtrajtonte një disident kinez që jetonte në Holandë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë