Mijëra njerëz demonstruan nën shiun e dendur të shtunën për të protestuar kundër shkatërrimit të një fshati në Gjermaninë perëndimore, i cili do të hapë rrugën për një zgjerim të një miniere qymyri. Pati përleshje me policinë teksa disa protestues u përpoqën të arrinin buzë minierës dhe vetë fshatit.

Aktivistja suedeze e klimës Greta Thunberg iu bashkua demonstratës, me të pranishmit që protestuan kundër “pastrimit” të fshatit Ligerath në shtetin e Rhein-Westfalisë së Veriut, midis Aachen dhe Dusseldorfit, duke brohoritur: “Çdo fshat vazhdon të ekzistojë” dhe “Ju nuk jeni vetëm “.

Organizatorët thanë se rreth 35,000 njerëz morën pjesë, ndërsa policia tha se numri ishte 15,000. Në periferi të protestës, policia tha se protestuesit thyen barrierat e tyre dhe disa hynë në minierën e qymyrit “Garzweiler”.

Disa që u përpoqën të arrinin në buzë të minierës u shtynë nga policia. Dhe agjencia gjermane e lajmeve dpa raportoi se policia përdori topa uji dhe topa uji jashtë vetë fshatit, i cili tani është i rrethuar, kundër qindra njerëzve që arritën atje. Situata u qetësua pas mbrëmjes.

Disa protestues kanë protestuar për atë që ata thonë se është dhuna e pajustifikuar e policisë dhe përmasat e reagimit të policisë këtë javë. Ndërkohë, policia tha se disa protestues hodhën fishekzjarre ndaj oficerëve të policisë dhe dëmtuan automjetet e policisë.

Thunberg tha, ndërkohë, se fati i Ligerath dhe zgjerimi i minierës “kanë rëndësi shumë përtej Gjermanisë”.

Në luftën globale kundër ndryshimit të klimës, “ky reagim ka rëndësi”, tha ajo për Associated Press pak para tubimit. “Dhe nëse një nga ndotësit më të mëdhenj, si Gjermania, dhe një nga emetuesit më të mëdhenj të CO2 historikisht bën diçka të tillë, atëherë sigurisht që prek pak a shumë të gjithë – veçanërisht ata që mbajnë peshën kryesore të krizës klimatike.”

Ndërsa demonstrata po zhvillohej, likuidimi i Ligerath ishte tashmë i avancuar mirë. Operacioni për dëbimin e aktivistëve të klimës të strehuar në fshat filloi të mërkurën në mëngjes. Në tre ditët e para të operacionit, policia tha se rreth 470 persona u larguan nga zona, 320 prej tyre vullnetarisht.

Deri të premten pasdite, ata thanë se nuk kishte më aktivistë në ndërtesat e mbetura apo në çatitë e tyre. Ata thanë të shtunën se duhej të përballeshin me 15 “struktura” dhe se po përpiqeshin të hynin në një tunel në të cilin dy persona besohet se fshiheshin, raportoi dpa. Puna për prishjen e ndërtesave tashmë ishte duke u zhvilluar.