Policia gjermane ka arrestuar tre anëtarë të lartë të grupit terrorist të ekstremit të majtë DHKP-C.

Zyra e Prokurorit Federal gjerman tha në një deklaratë se pas një hetimi të gjatë u arrestua gruaja e cila është e dyshuar se qëndron në krye të grupit terrorist në Gjermani, Özgül E., dhe dy figura të tjera kryesore.

Sipas prokurorëve, Özgül E., e cili është gjithashtu në listën e terroristëve më të kërkuar të Turqisë, u arrestua të hënën në qytetin jugperëndimor Heidelberg.

Ajo dyshohet për organizimin e aktiviteteve të propagandës, rekrutimit dhe financimit të grupit terrorist në të gjithë Gjermaninë dhe besohet se u kishte dhënë pasaporta false anëtarëve të grupit.

Serkan K., i cili kishte koordinuar aktivitetet e grupit terrorist në Gjermaninë veriore, u arrestua në Hamburg të martën.

Prokurorët thanë se një anëtar i tretë i lartë i grupit, Ihsan C., u arrestua dje në qytetin perëndimor Bochum.

Ai dyshohet për koordinimin e aktiviteteve të organizatës terroriste DHKP-C në Gjermaninë jugore, organizimin e aktiviteteve propagandistike dhe sigurimin e dokumenteve false të identitetit dhe mbështetje logjistike për grupin terrorist.

Gjermania e ndaloi grupin DHKP-C në vitin 2000, por sipas agjencisë vendase të inteligjencës BfV, grupi është ende aktiv në vend dhe ka rreth 650 ndjekës në mesin e popullsisë emigrante nga Turqia.

Përveç Turqisë, SHBA dhe BE e listojnë DHKP-C-në si organizatë terroriste.

Ankaraja i ka kërkuar vazhdimisht aleatit të saj në NATO, Gjermanisë, që mos tolerojë grupet terroriste, të cilat përdorin vendin si një platformë për aktivitetet e tyre kundër Turqisë.
Burimi: AA

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re