Home BOTA Gjermania dhe Spanja, drejt një tubacioni gazi nëpër Pirenej

Gjermania dhe Spanja, drejt një tubacioni gazi nëpër Pirenej

0
Gjermania dhe Spanja, drejt një tubacioni gazi nëpër Pirenej

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Gjermania dhe Spanja kanë shprehur mbështetje për një tubacion gazi nëpër Pirenejtë përmes Francës deri në vitin 2025, një nga një sërë planesh të rënë dakord gjatë konsultimeve mes dy qeverive të mërkurën.

Sipas planeve, hidrogjeni i prodhuar nga burimet e rinovueshme do të transportohej më vonë me gazsjellës, megjithëse Franca aktualisht është kundër kësaj ideje.

Masa u diskutua gjatë bisedimeve midis zyrtarëve spanjollë dhe një delegacioni gjerman të kryesuar nga kancelari Olaf Scholz me tetë nga 16 ministrat, duke përfshirë Ministrin e Ekonomisë Robert Habeck, Ministrin e Financave Christian Lindner dhe Ministren e Jashtme Annalena Baerbock.

Scholz u prit me nderime ushtarake nga kryeministri spanjoll Pedro Sanchez në portin e La Coruna, si pjesë e konsultimeve të para ndërqeveritare në nëntë vjet.

Plani i veprimit trajton një gamë të gjerë temash – arsimi, ekonomia, mbrojtja dhe siguria.

Berlini dhe Madridi ranë dakord për nevojën për të ndërtuar një tubacion gazi në një kohë kur edhe vendet e tjera evropiane po përpiqen të reduktojnë varësinë e tyre nga produktet ruse të energjisë për shkak të agresionit kundër Ukrainës.

Tubacioni Midcat i kërkuar nga Scholz dhe Sanchez do të lidhë Barcelonën nëpërmjet Pirenejve me rrjetin francez në Barbaira në jug të vendit.

Punimet për gazsjellësin tashmë kanë nisur. Në Spanjë, pjesa deri në Hostalrico, 106 kilometra në jug të kufirit, është përfunduar deri më tani, ndërsa Franca nuk ka përfunduar ende 120 kilometra të tubacionit të gazit.

Projekti u anulua në 2017 sepse nuk ishte ekonomikisht i qëndrueshëm, por llogaritja e energjisë në Evropë ka ndryshuar që atëherë për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë.

Tubacioni i planifikuar do të transportonte gaz natyror të blerë nga Spanja dhe Portugalia. Spanja dhe Portugalia së bashku kanë gjithsej shtatë terminale LNG.

Dy tubacione gazi që do të dërgonin gaz nga Algjeria do të ishin gjithashtu një burim shtesë gazi.

Parisi është aktualisht kundër ndërtimit të gazsjellësit Midcat. Para bisedimeve me delegacionin gjerman, Sanchez i bëri thirrje Francës që të heqë dorë nga kundërshtimi i saj ndaj projektit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë