Shiu i ngrirë dhe moti i ftohtë në Gjermani janë shkaktarë të aksidenteve të shumta trafiku në të cilat vetëm të martën kanë humbur jetën tre persona, ndërsa komunikacioni ajror nga aeroporti i Mynihut është ndërprerë përkohësisht.

Një student humbi jetën dhe të paktën dhjetë u dërguan në spitale, ndërsa dy të rritur, përfshirë shoferin e autobusit të shkollës, u plagosën rëndë në një përplasje në malet Erzgebirge, në provincën e Saksonisë në Gjermaninë lindore, tha policia.

Autobusi goditi një automjet të mirëmbajtjes dimërore të rrugës nga ana afër kufirit me Republikën Çeke, pas së cilës u përplas me një pemë, raporton AP duke iu referuar agjencisë çeke DPA.

Dy persona humbën jetën në një përplasje mes një makine dhe një kamioni në autostradën A8 në Bavarinë e Epërme. Policia tha në një deklaratë se makina rrëshqiti nën pjesën e pasme të një rimorkio kamioni.

Të gjitha fluturimet nga aeroporti i Mynihut janë pezulluar përkohësisht me zyrtarët e aeroportit duke paralajmëruar se shumë fluturime të planifikuara për më vonë gjatë ditës gjithashtu mund të anulohen për shkak të kushteve të rënda të motit.

Operatori hekurudhor Deutsche Bahn njoftoi se trafiku në rajonin e Mynihut do të jetë i vështirë për disa ditë dhe se linjat e trenave për në qytetet austriake Salzburg dhe Innsbruck dhe Cyrih në Zvicër janë pezulluar deri në një njoftim të dytë.

Pasagjerëve u është kërkuar të shtyjnë të gjitha udhëtimet jo thelbësore deri të mërkurën.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re