Autoritetet e shëndetësisë në Gjermania nuk janë të kënaqur me shumë prej testeve të dala në treg për koronavirusin.”Shumë prej testeve aktualisht në treg nuk janë shumë të sakta dhe kjo nuk është gjë e mirë, kur për shembull keni një test ku 10 persona kanë antitrupa kundër virusit dhe testi vetëm njeh 7 prej tyre si pozitivë. Kjo tregon një saktësi 70%, e cila natyrisht nuk është e mirë. Mund ta imagjinoni që nëse tre nga 10 janë gabim, atëherë mbetet vetëm të hamendësojmë”, tha Lothar Wieler, kreu i Institutit gjerman “Robert Koch” për Sëmundjet Infektive.

Wieler nënvizoi se në Gjermani gjithçka mund të ndryshojë dhe situata mund të dalë nga kontrolli nëse rritet sadopak niveli i përhapjes.”Tani për tani niveli i riprodhimit është afërsisht një, kështu që një person infekton një person tjetër. Nëse supozojmë se çdo person infekton 1.1 persona të tjerë, ne do të arrijmë në pikën e mbingarkesës për shtretërit e njësive të kujdesit intensiv deri në mujain tetor. Nëse kjo normë është 1.2, ose me fjalë të tjera, 20% më shumë, kështu që nga pesë persona, njëri infekton dy të tjerë dhe katër persona një person tjetër, atëherë ne do të arrijmë në pikën e mbingarkesës së sistemit shëndetësor në korrik tashmë. Me 1.3, që nuk tingëllon shumë pasi kemi ardhur nga 3 në 5 infeksione, ne do të kemi një pikë krize në muajin qershor – tha Wieler.

Disa javë më parë, Kancelarja Angela Merkel tha se duhej kujdes për të luftuar koronavirusin e ri pasi situata në vend ishte akoma e brishtë.Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 1.144 raste të reja, pra me një total prej 156.337, treguan të martën të dhënat nga Instituti Robert Koch.Numri i vdekjeve u rrit me 163 në 5,913 viktima gjithsej, sipas raportit.testimeve për koronavirusin

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re