Home BOTA Gjigandi amerikan me energji bërthamore që pritet në Detin Adriatik

Gjigandi amerikan me energji bërthamore që pritet në Detin Adriatik

0
Gjigandi amerikan me energji bërthamore që pritet në Detin Adriatik

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Është një nga aeroplanmbajtëset më të reja amerikane dhe një nga luftanijet më të mëdha në botë. Qeveria kroate në seancën e sotme dha miratimin për hyrjen e saj në det.

Anija i përket klasës Nimitz. Gjatësia totale e saj është 333 metra dhe ka një zhvendosje mbi 100,000 tonë. Shpejtësia e tij maksimale i kalon 30 nyje dhe fuqizohet nga dy reaktorë bërthamorë.

Mund të lundrojë për më shumë se 20 vjet pa karburant. Kapaciteti i anijes është 3532 anëtarë ekuipazhi dhe mund të mbajë 90 avionë dhe helikopterë. Anija u ndërtua në vitin 2009 dhe kostoja e ndërtimit ishte 6.2 miliardë dollarë.

“USS George H.W. Bush” aktualisht po drejton stërvitjen e madhe ushtarake të NTO “Neptune Strike 2022” e cila po zhvillohet në Mesdhe deri më 28 tetor.

Stërvitja përfshin mbi 80 avionë, 14 anije dhe rreth 6,000 personel nga 24 aleatë dhe partnerë të NATO-s, duke përfshirë Finlandën dhe Suedinë. Supozohet se pas stërvitjes, aeroplanmbajtësja do të niset për në Split.

Këtë vit, do të jetë ardhja e dytë e aeroplanmbajtëses amerikane të klasit Nimitz me energji bërthamore në Split. Në shkurt, aeroplanmbajtësja “Harry S. Truman” ishte në Dalmaci.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë