Gjykata e Shkallës së Parë të Jurisdiksionit të Përgjithshëm Berat ka vendosur masën e sigurisë “arrest shtëpie” për 20-vjeçarin Emilio Zema,që aksidentoi me motorr tre ditë më parë turistet nga Nepali,shtetasen S.Th,33-vjeçe. Masa e sigurisë është kryer në ambjentet e Spitalit Rajonal Berat,ku Emiljo Zema është i shtruar dhe nën kujdesin e mjekëve,pas plagëve të marra nga aksidenti.Duke parë dinamikën e aksidentit,ku 20-vjeçari ka rezultuar se ishte duke qarkulluar me shpejtësi jashtë normave të lejuara,ku turistja ka rezultuar se i ka prerë rrugën motorrit në përpjekje për të kaluar në anën tjetër të rrugës,pa qënë në vijat e bardha dhe duke vlerësuar edhe dëmtimet e marra nga të dyja palët,prokurori Eni Culli i ka kërkuar gjykatës vlerësimin të ligjshëm të arrestimit të tij për vepren penale “Shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor” dhe caktimin e masës së sigurisë “arrest shtëpie”.Pasi ka dëgjuar organin e akuzës si dhe pretendimet e avokatit mbrojtës të 20-vjeçarit,gjyqtarja Lumturi Zhupa,ka vlerësuar “të ligjshëm” arrestimin e shtetasit Emilio Zema dhe ka caktuar për të masën e sigurisë “arrest shtëpie”.

NGJARJA.
Aksidenti ndodhi tre ditë më parë në qendër të qytetit,tek Ura Varur.Motorri,me targa BP 293,që drejtohej nga 20-vjeçari Emilio Zema,duke qarkulluar nga Ura e Goricës në drejtim të Urës së Varur,ka goditur një tursite nga Nepali,që po kalonte nga njëra anë e rrugës në tjetrën,e shoqëruar nga disa turistë të tjerë.Përplasja ka qënë aq e fortë saqë turistja S.Th,33-vjeçe dhe drejtuesi i motorrit,Emilio Zema,20-vjeç,janë përplasur në asfalt,të plagosur rëndë.Ata janë transportuar drejt Spitalit Rajonal Berat,ku 20-vjeçari ndodhet ende i shtruar dhe nën kujdesin e mjekëve,ndërkohë që turistja 33-vjeçe S.Th,pasi ka marrë ndihmën e parë mjekësore,është transportuar drejt Spitalit të Traumës në Tiranë,ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

 

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re