Greqia është zotuar të ndihmojë Bullgarinë fqinje pasi Rusia vendosi të ndërpresë furnizimin me gaz.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka biseduar në telefon me homologun e tij bullgar Kiril Petkov sot në mëngjes, sipas një deklarate nga zyra e tij.

“Gjatë diskutimit të tyre, kryeministri deklaroi se Greqia do të ndihmojë Bullgarinë në përballjen e situatës së re të shkaktuar nga vendimet ruse në sektorin e energjisë”, thuhet në deklaratë.

Gazpromi i Rusisë ndaloi rrjedhat e gazit drejt Polonisë dhe Bullgarisë sot, duke thënë se do të mbajë të ndërprera furnizimet derisa të dy vendet të vendosin të paguajnë në rubla.

Mjaftueshmëria energjetike e Greqisë dhe implikimet më të gjera të vendimeve të Rusisë për të ndalur furnizimet me gaz kanë qenë gjithashtu fokusi në një takim të kryesuar nga Mitsotakis më vonë gjatë ditës.

Një deklaratë nga zyra e kryeministrit tha se furnizimet me energji të Greqisë janë të siguruara dhe nuk pritet asnjë ndërprerje, ndërsa pagesa e radhës për Gazpromin do të bëhet “në dhjetë ditët e fundit të majit”.
Burimi: AA

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re