Greqia forcon mbrojtjen e kufirit me Turqinë

w_57144689.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Greqia do të rrisë numrin e rojeve në kufirin me Turqinë, nga frika e një përpjekjeje të shtuar për migrim ilegal për shkak të krizës në Afganistan, thanë zyrtarët.

250 oficerë shtesë do t’i bashkohen forcave kufitare, të cilat aktualisht numërojnë 1.500, në muajt e ardhshëm, raporton AP.

Përafërsisht roje shtesë kufitare do të vendosen gjithashtu në aeroporte dhe në rajonet pranë kufirit greko-turk.

Greqia ka forcuar politikën e migracionit dhe policinë kufitare gjatë dy viteve të fundit, ka përfunduar ndërtimin e një gardhi tjetër prej 40 km në kufi me Turqinë dhe ka aktivizuar një sistem të ri vëzhgimi, mes shqetësimeve se rënia e Afganistanit në duart e talebanëve do të shkaktojë një valë të re të emigrantët në Evropë.

Athina gjithashtu hodhi poshtë pretendimet e grupeve të të drejtave të njeriut se ata po i largonin emigrantët nga kufijtë e tyre, duke thënë se gjithçka që po bënte ishte të luftonte migracionin ilegal sipas ligjit ndërkombëtar.

Ministri grek i Migracionit Notis Mitarachi tha në Parlament se një numër në rritje i vendeve të Bashkimit Evropian po bëjnë presion mbi Komisionin Evropian për të miratuar masa më të ashpra për të penguar emigrantët.

Greqia, Polonia dhe Lituania janë midis 12 vendeve që i dërguan një letër KE javën e kaluar duke kërkuar masa më të ashpra në kufijtë e jashtëm të Bashkimit kundër imigracionit të paligjshëm.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë