Greqia po kërcënohet nga zjarret masive. Një zjarr i madh ka përfshirë këtë të martë ishullin e Evias, Në Athinë, nga ku raportohet se tetë persona kanë betur të plagosur.

 

Flakët kënë përfshirë një pyll me pisha dhe se gjatë mbrëmjes janë përhapur me shpejtësi duke rrezikuar shumë zona të banuara.

 

Mediat greke raportojnë se janë evakuuar banorët katër fshatrave të bashkive Dhition e Mesapion, ndërsa rrezikohen disa zona të tjera.

 

E ndodhur përballë kësaj situate qeveria greke ka kërkuar ndihmë nga Bashkimi Europian për shuarjen e flakëve të cilat po përhapen me shpejtësi.

 

Deri më tani në zonë ndodhen 300 zjarëfikës ndërsa janë anuluar të gjitha fluturimet.